×

اسپیکر مانیتورینگ چیست ؟ معرفی بهترین اسپیکر مانیتورینگ های بازار

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که اسپیکر مانیتورینگ چیست و چه تفاوتی با بلندگوهای معمولی دارد ؟ در این مقاله این موضوع را به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد و نگاهی دقیق تر به ویژگی های رایج آنها و تفاوت بین طرح‌های مختلف خواهیم داشت. مشاورین آنلاین سازکالا به شما در انتخاب درست یک اسپیکر مانیتورینگ کمک خواهند کرد. پس با راهنمای  خرید اسپیکر مانیتورینگ همراه ما باشید.

اهمیت شنیدن دقیق صدا ها در میکس و ضبط

اگر شما یک تنظیم کننده هستید و یا می خواهید آهنگ های خود را میکس کنید، به خوبی می دانید که دقیق شنیدن شدن المان های مختلف و به طور آهنگ شما یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن دقت کنید.

از این رو، بسیاری از افراد هدفون های با کیفیتی را در ابتدای مسیر تهیه می کنند و با استفاده از آن ها تلاش می کنند تا آهنگ های خود را میکس کنند. با این که با استفاده از هدفون ها می توانید تا حد زیادی صدا های مختلف در آهنگ ها را بشنوید، اما هدفون ها نیز بسیاری از ایراد ها را برای شما نمایش نمیدهند.

از همین رو هنگامی که می خواهید کیفیت صدای بهتری را به دست بیاورید، به شما پیشنهاد می شود تا به سمت اسپیکر های مانیتورینگ بروید و با استفاده از این محصولات به میکس بپردازید. اما اسپیکر های مانیتورینگ چه مزیتی دارند؟

اسپیکر مانیتورینگ به زبان ساده

یکی از نکات جالب هنگامی که درباره سیستم های مانیتورینگ صحبت می شود، این است که بسیاری به یاد مانیتور های کامپیوتری می افتند!

باید بدانید که مانیتور کردن به معنای گوش کردن به یک پروژه و پیدا کردن ایراد ها و خطا های آن است. به این خاطر شرکت های بسیاری به دنبال تولید تجهیزات مانیتورینگ پیشرفته مانند اسپیکر و یا هدفون های مانیتورینگ هستند تا به این ترتیب بتوانند به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنند.

اسپیکر های مانیتورینگ در واقع اسپیکر های خاصی هستند که برای شرایط استودیویی طراحی شده اند و این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید با استفاده از آن ها، ایراد های صدایی را پیدا کنید. برای مثال ممکن است صدای گیتار هایی که ضبط کرده اید در فرکانس مشخصی، صدایی نا مطلوب را ایجاد کنند. با استفاده از این اسپیکر ها بلافاصله متوجه این فرکانس آزار دهنده می شوید و آن را از بین می برید.

نه تنها این اسپیکر های برای افرادی که به میکس مشغول هستند، گزینه ای بسیار مناسب به شمار می رود، بلکه افرادی که در استودیو ها به ضبط مشغول هستند نیز از این اسپیکر ها استفاده می کنند.

دلیل این کار این است که در ساخت موسیقی به شکل حرفه ای، گرفتن صدا های مناسب در مرحله ضبط یکی از مهم ترین کار هایی است که باید انجام دهید. بهتر است صدا هایی که می خواهید در آهنگ خود استفاده کنید را ابتدا در مرحله ضبط به بهترین شکل ممکن صدا سازی کنید تا در مرحله میکس به مشکلات کمتری برخورد کنید.

این اسپیکر ها با دقت بسیار بالای خود، این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید صدای مورد نظر خود را به راحتی به دست بیاورید.

کابینت اسپیکر مانیتورینگ چیست

در نگاه اول، اکثر مانیتورها می توانند در طراحی ظاهر شبیه به هم باشند، ظاهرا فقط از لحاظ زیبایی به جز اندازه، با یکدیگر متفاوت هستند. البته در واقعیت، تفاوت های زیادی بین مدل ها وجود دارد و قبل از تصمیم گیری در مورد کارایی مناسب برای شما، باید از ویژگی های کلیدی و مشخصات فنی آنها مطلع شوید. دو نوع عمده از طراحی مانیتور استودیویی وجود دارد  baffle infinite و reflex.

کبینت بافل

طراحی بافل دارای یک کابین مهر و موم شده است، در حالی که رفلکس معمولا با یک حفره در عقب شناخته می شود. هر دو طراحی مزایا و معایب خود را دارند.

طراحی بافل مهر و موم شده درایورهای خود را در یک محیط کنترل شده نگه می‌دارد. هوا در داخل کابین فشرده و درایور به حرکت در می‌آید. این کار به ایجاد یک پاسخ Fuzz Smooth کمک می کند و به همین دلیل توسط بسیاری از مهندسان مورد توجه قرار گرفته است. 

اشکالات آن به ویژه با فرکانس های پایین مشخص می شود، زیرا درایور با فرکانس پایین یا ووفر باید به شدت با مقاومت بالای هوا در داخل کابین کار کند و به همین دلیل این نوع بلندگو پاسخ‌دهی ضعیفی در محدوده‌ی باس دارد.

> میتوانید ویدیو معرفی یک نمونه معمول آن را در ادامه مشاهده کنید.

اسپیکر مانیتورینگ رفلکس

معروفترین کابین مانیتورینگ ها رفلکس است. با سوراخ بزرگی که در جلو یا عقب کابین وجود دارد اجازه جریان هوا در داخل و خارج از کابین را می‌دهد. که به نوبه خود اجازه می دهد تا ووفر آزادانه حرکت کند. بیشتر تولید کنندگان همچنین طول و قطر پورت و ابعاد داخلی کابینت را برای افزایش فرکانس پایین تر تنظیم می کنند.

اضافه کردن یک ساب ووفر به اسپیکر مانیتورینگ‌های شما، بازتولید خوبی از فرکانس های بسیار پایین را تضمین خواهد کرد. ساب‌ووفر فرکانس‌های پایین را به خوبی برای شما به نمایش می‌گذارد. معمولا برای رسیدن به تعادل صدا در یک پروژه‌ی میکس و مستر شما نیاز به یک ساب ووفر خواهید داشت.

بهترین مکان مناسب برای اسپیکر مانیتورینگ کجاست؟

بازتابی از دیوارها و سطوح دیگر در اتاق می تواند در هنگام میکس گمراه کننده باشد. این بازتاب ها می تواند منجر به اغراق یا لغو در فرکانس های خاص یا محدوده فرکانس شود و می تواند تاثیر قوی و نامطلوب بر صدای کلی داشته باشد. سازکالا نماینده برندهای مونتاربو، یاماها و ریلوپ میباشد، برای تهیه اسپیکر میتوانید به صفحه فروش اسپیکر پسیو و اکتیو مراجعه کنید.

آزمایش و آزمون خطا با موقعیت نسبت به دیوارهای عقب و جانبی می تواند این مشکل را به حداقل برساند. تنها چند سانتی‌متر می تواند اثرات عمیقی بر پاسخ فرکانس درک شده داشته باشد. موقعیت صحیح ارتفاع مانیتورها نسبت به شنونده و همچنین زاویه‌ی صحیح آنها در کنار هم، غالبا نادیده گرفته می شود که رعایت این نکات به نظارت دقیق‌تر بر پروسه‌ی ضبط و میکس می‌انجامد.

نکاتی که باید در مورد اسپیکر مانیتورینگ بدانید

هنگامی که تصمیم می گیرید برای استودیو و یا اتاق خود یک ست اسپیکر مانیتورینگ تهیه کنید، نکات مختلفی را باید بدانید که به شما کمک می کند تا صدای بسیار خوبی را از اسپیکر های به دست بیاورید.

یکی از اولین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اسپیکر های مانیتورینگ در سه مدل Near Field، Mid Field و Far Field تولید می شوند. شما برای استفاده در اتاق و یا استفاده در استودیو های کوچک به اسپیکر های Near Field احتیاج دارید تا فرکانس های آهنگ های خود را به بهترین شکل ممکن بشنوید.

از دیگر نکاتی که باید در نظر داشته باشید، محل قرار گیری اسپیکر های شماست. اسپیکر های مانیتورینگ به طور کلی به دو قسمت ووفر و توییتر تقسیم می شوند که فرکانس های بم و میدرنج از قسمت ووفر و فرکانس های بالا از طریق توییترها باز تولید می شوند.

هنگامی که می خواهید اسپیکر های خود را بر روی میز خود قرار دهید و یا می خواهید آن ها را بر روی یک پایه بگذارید، بهتر است آن ها را به گونه ای قرار دهید که توییتر آن ها هم ارتفاع با گوش های شما باشد. این موضوع کمک می کند تا فرکانس ها را به دقیق ترین شکل ممکن بشنوید

. همچنین باید در نظر داشته باشید که آکوستیک کردن اتاق می تواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند تا صدا ها را با دقت بیشتری بشنوید. آکوستیک ها می توانند افزایش صدا در قسمت هایی از اتاق شما را از بین ببرند و همین موضوع باعث می شود تا فرکانس های مختلف به خصوص فرکانس های بیس را اشتباه نشنوید.

اگر همه این نکات را انجام دهید، می توانید از تمامی امکانات اسپیکر های مانیتورینگ خود استفاده کرده و صدای بسیار با کیفیتی را به دست بیاورید.

راهنمای خرید اسپیکر مانیتورینگ

اگر به تازگی ضبط خانگی یا فرآیند تولید موسیقی را شروع کرده اید، ممکن است در انتخاب اسپیکر مانیتورینگ بر اساس بودجه و کیفیت سوالاتی در ذهن شما بوجود آمده باشد یا تعجب کنید که چقدر اسپیکر مانیتورینگ های استودیویی معرفی شده در این راهنمای خرید با اسپیکر های بلوتوثی که برای استریتم اسپاتیفای استفاده می شوند، متفاوت هستند.

خب حال می خواهیم بحثمان را گسترش دهیم و درک کنیم که تفاوت اسپیکر مانیتورینگ با سایر اسپیکر ها چیست؟ اسپیکر های موجود در بازار از نوع بلوتوثی گرفته تا اسپیکر های hi-fi از لحاظ طراحی ، ساخت و عملکرد کاملا متفاوتی دارند.

اسپیکر مانیتورینگ ها برای هرچه درست تر نشان دادن صدایی که در هنگام تنظیم، میکس و مستر پروژه خود ساخته شده اند و لزوما صدا را زیبا نمی کنند و تمامی نواقص و عیب های پروژه شما را نماین می کنند. این در حالی است که این امر برای اسپیکر های ها فای، که برای گوش دادن به موسیقی استفاده می شوند صادق نیست و این اسپکیر ها در جهت هرچه بیشتر زیبا نشان دادن صدای موسیقی و یا فیلم طراحی شده اند.

نکات مهم در هنگام خرید اسپیکر مانیتورینگ

وقتی به دنبال مجموعه مانیتورینگ های بودجه ای هستید، باید به یکسری از نکات توجه کنید. اولین مورد نحوه اتصال مانیتورینگ به لپ تاپ، رکوردر، میکسر، کارت صدا و یا سایر دستگاه های شماست. برای بسیاری از مانیتورینگ ها شما نیاز به یک کارت صدا خواهید داشت.

مانیتورینگ ها عمدتا از طریق اتصالات حرفه ای صوتی مانند اتصالات بالانس XLR و TRS و یا غیر بالانس RCA و TS متصل شده و معدودی از مانیتورینگ ها دارای اتصال بلوتوثی هستند. مانیتورینگ های استودیویی غالبا اکتیو هستند، یعنی فرآیند تقویت صدا را با استفاده از منبع تغذیه ی داخل خود انجام می دهند اما برخی مدل ها نیز به صورت یک باند اکتیو و یک باند پسیو هستند که باند پسیو از منبغ تغذیه باند اکتیو استفاده می کند.

مانیتورینگ های بودجه ای به طور کلی از طریق XLR، USB یا از طریق کابل aux به دستگاه شما متصل می شوند. و آخرین مورد، انتخاب سایز اسپیکر مانیتورینگ بر اساس نیاز و فضای شماست. برای بیشتر منازل و اتاق خواب ها درایور ۵ اینچی مجهز به ماینتور های nearfield (نزیک میدان) مناسب می باشند، در حالی که استودیو های بزرگتر نیاز به مانیتورینگ هایی با سایز متفاوت دارند.

معرفی بهترین اسپیکر مانیتورینگ ها در بازه قیمتی مناسب

IK Multimedia iLoud Micro

نیازی نیست تا سایز اسپیکر مانیتورینگ های بودجه ای برای تولید موسیقی زیاد بزرگ باشند. مدل IK Multimedia iLoud Micro صدایی دقیق و شفاف را از یک درایور کوچک ۳ اینچی برای شما به ارمغان می آورد. از جمله ویژگی های خوب این مانیتورینگ ها می توان به طراحی منحصر به فرد آن ها اشاره کرد. انتخاب جک ۱/۸ اینچی باعث شده تا این مانیتورینگ ها برای آن دسته از افرادی که فرآیند تولید موسیقی را از طریق لپ تاپ و IPad انجام می دهند، ایده آل باشد.  ورودی های RCA تعبیه شده در این مدل به این معنی هستند که مانیتورینگ های شما به راحتی می توانند با دستگاه های ضبط صدا، میکسرهای DJ یا کارت صدا های مختلف ارتباط برقرار کنند.

IK-Multimedia-iLoud-Micro

M-Audio BX5-D3

طرافداران این اسپیکر مانیتورینگ کم نیستند. این مدل BX5 به طور خاص برای مانیتور کردن دقیق طراحی شده است. این مانیتورینگ ها دارای بازه فرکانسی گسترده و ویژگی های room correction می باشند. حتی یک LED داخلی به منظور اطمینان از تنظیم مناسب زاویه قرار گرفتن ماینتورینگ ها نیز برای این مدل در نظر گرفته شده است.

M-Audio-BX5-D3

JBL Series 104

این اسپیکر ها برای ضبط خانگی و ساخت پادکست طراحی شده و به اصطلاح پرتابل یا قابل حمل می باشند. همانطور که از برند JBL انتظار می رود، این مدل اسپیکر ها دارای بازه ی فرکانسی گسترده، تعادل مناسب و دقت بالایی می باشند.

این مدل اسپیکر در دو رنگ مشکی و سفید و دو مدل با بلوتوث و بدون بلوتوث عرضه می شود

بررسی دقیق تر و اطلاع از مشخصات فنی این محصول را می توانید در فروشگاه سازکالا مطالعه کنید

JBL-One-Series-104

PreSonus Eris E4.5

اگر به دنبال ضبط صدا با استفاده از هدفون یا اسپیکر های لپ تاپ هستید، Presonus Eris E4.5 گزینه ی مناسب و مورد نیاز شماست. این مانیتورینگ ها دارای اتصالات متنوع و پردازنده EQ correction حرفه ای با قیمت بسیار مناسب می باشند.

بررسی presonus eris e4.5

Alesis Elevate 4

شرکت Alesis یکی از قدیمی ترین شرکت ها در زمینه تولید اسپیکر های مانیتورینگ و در دهه های گذشته، محصولات بسیاری را تولید کرده است. آن ها در طی این سال، با استفاده از تکنولوژی های متفاوتی اقدام به تولید اسپیکر های مشهوری مانند Monitor One و M1Active کرده اند. برای تولید اسپیکر های Elevate 4، این شرکت از همان تکنولوژی هایی استفاده کرده که در موفقیت اسپیکر های قبلی آن ها نقش به سزایی داشته اند. برای این محصول مهندسین شرکت Alesis از اجزایی استفاده کرده اند که طراحی آن ها کاملا به صورت سفارشی انجام شده است و همین موضوع باعث می شود تا بتوانید صدایی بسیار دقیق و حرفه ای را از این محصول به دست بیاورید.

اما تمامی ویژگی های اسپیکر مانیتورینگ Alesis Elevate 4 در این متن خلاصه نشده و شما می تویند با مراجعه به فروشگاه اینترنتی سازکالا تمامی جزییات این محصول را مطالعه بکنید.

Elevate4_مانیتورینگ

ESI Aktiv 05

یک جفت اسپیکر مانیتورینگ با کیفیت و بودجه ای از برند آلمانی ESI که می تواند از سطح مبتدی و نیمه حرفه ای نیاز شما را برآورد کند این جفت اسپیکر مانیتورینگ اکتیو بوده و دارای ووفر پنج اینچی و تویتر یک اینچی، و داشتن ورودی کمبو و بالانس XLR-TRS براحتی می تواند پاسخ گوی نیاز تنظیم کنندگان و افرادی که قصد تهیه اولین جفت از مانیتورینگ خود را دارند باشد.

مانیتورینگ-ESI-aktiv-5

Mackie CR3-XBT

در بین برند های اسپیکر مانیتورینگ، Mackie یک برند مشهور و شناخته شده است. مانیتورینگ های این کمپانی به دلیل قیمت مقرون به صرفه و کیفیت بالا شهرت جهانی دارند. مدل Mackie CR3-XBT دارای ورودی هایی از جمله بلوتوث بوده و طیف فرکانسی گسترده ای را برای ساخت موزیک پشتیبانی می کنند. درایور اصلی ۳ اینچی این مدل، دقت و ظرافت منحصر بفردی را برای ترک های موسیقی شما به ارمغان می آورد.

اسپیکر قیمت مناسب Mackie-CR3-XBT

Fostex PM0.3

اندازه هر اسپیکر چیزی حدود ۴ اینچ یا کمتر است، و این مانیتورینگ ها توانایی تولید صدای بیس زیر ۱۱۰ هرتز را ندارند. شما می تواتید از این مانیتورینگ در کنار اسپیکر های لپ تاپ خود استفاده کنید و از کیفیت بیس بسیار با کیفیتی را همراه با این مانیتورینگ ها تجربه کنید.

اسپیکر مانیتورینیگ های قیمت مناسب Fostex-PM0.3

کلام پایانی

در این متن تلاش کردیم تا نه تنها اسپیکر های مانیتورینگ را به شما توضیح دهیم، بلکه نکات مختلفی را که برای استفاده از آن ها نیاز دارید نیز در اختیار شما قرار دهیم. با استفاده از این نکات، می توانید بهترین صدای ممکن را با استفاده از اسپیکر های مانیتورینگ در استودیو و یا اتاق خود به دست بیاورید و میکس های خود را به دقیق ترین شکل ممکن انجام دهید. در آخر هم چند نمونه از مدل های مختلف را معرفی کردیم تا با برسی هر کدام از آنها، بهترین انتخاب را قبل از خرید داشته باشید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *