×

آموزش پیانو

در دوره آموزش پیانو قصد داریم تا به صورت مرحله به مرحله و قدم به قدم نواختن این ساز را  به علاقه مندان این حوزه از موسیقی آموزش دهیم. در این جلسه به توضیح مقدمات برای شروع یادگیری پیانو پرداخته‌ایم. الفبای موسیقی را به شما توضیح داده و تفاوت کشش‌ها را برای شما بیان کرده‌ایم. در ادامه کلیدها و جای نت‌ها روی پیانو را شرح داده‌ایم و در آخر به معرفی چند نت روی کلیدها پرداخته ایم. با اولین و مهم‌ترین جلسه از آموزش پیانو با ما همراه باشید.

جلسه دوم آموزش پیانو

جلسه سوم آموزش پیانو

جلسه چهارم آموزش پیانو

جلسه پنجم آموزش پیانو

جلسه ششم آموزش پیانو

جلسه هفتم آموزش پیانو

جلسه هشتم آموزش پیانو

جلسه نهم آموزش پیانو

جلسه دهم آموزش پیانو

این دوره در ۱۰ قسمت تهیه شده  که در هر هفته یک قسمت آن را در سایت به شما ارائه خواهیم داد. در انتهای هر قسمت علاوه بر مشاهده آموزش ویدئویی، می‌توانید خلاصه آموزش را به صورت متنی نیز مطالعه نمایید. در ادامه خلاصه این قسمت از آموزش را برای شما بیان کرده ایم.

همچنین می‌توانید قیمت انواع پیانو را در فروشگاه اینترنتی سازکالا مشاهده نمایید و بر اساس سطح نوازندگی و بودجه خود، مدل مد نظرتان را تهیه کنید.

نحوه اصولی نشستن روی صندلی پیانو و شکل قرار گیری دست‌ها

نحوه تنظیم و نشستن روی صندلی پیانو: اولین مورد در آموزش پیانو تنظیم صندلی است. صندلی باید دقیقا روبروی پیانو شما قرار گیرد و نباید به صورت متمایل به چپ یا راست قرار داده شود. پیانیست برای نشستن باید وسط صندلی را انتخاب کند تا دسترسی مناسبی به آپشن‌‎ها، پدال‌ها و کلاویه‌های پیانو خود داشته باشد.

نحوه قرارگیری دست‌ها بر روی پیانو: فرض کنید یک توپ کوچک در هر دو دست شماست و دست هایتان را به همین حالت روی پیانو قرار دهید. آرنج و ساعد شما نیز نباید به بدنتان چسبیده باشد و همواره باید مقداری فاصله داشته باشد. مچ دست نیز باید در راستای انگشتان شما قرار گیرد و موقع نواختن انگشتان نباید بشکنند زیرا ممکن است در دراز مدت به دست شما آسیب برساند، همچنین یکی دیگر از نکات مهم این است که در هنگام نواختن همواره صاف بشینید.

تئوری موسیقی

الفبای موسیقی: همانطور که در سال اول ابتدایی اولین چیزی که به ما آموزش داده شد، الفبا بوده است، حال برای یادگیری موسیقی نیز نیاز به یادگیری الفبای موسیقی یا همان نت خواهیم داشت. اسامی الفبای موسیقی به ترتیب دو ( Do )، ر ( re )، می ( mi )، فا ( fa )، سل ( Sol )، لا ( la ) و سی ( si ) می‌باشد، همچنین دانستن الفبای موسیقی به صورت برعکس نیز از جمله موارد مهم است.

حتما بخوانید : سلفژ چیست؟

هنگام نوشتن الفبای فارسی از دفتر یک خط، برای زبان انگلیسی از دفتر دو خط و برای الفبای موسیقی از دفتر پنج خط یا دفتر نت استفاده می‌کنیم. دقت داشته باشید که دفتر نت به صورت پنج خط، پنج خط جدا شده و به هر کدام از آن پنج خط ها خطوط حامل گفته می‌شود. خطوط حامل یعنی خط‌های حمل کننده نت‌ها، در واقع نت‌های موسیقی می‌توانند روی این خط‌ها، بینشان یا حتی بالاتر و پایین‌تر از آن خط‌ها نوشته شوند.

کشش‌ها

همان‌طور که در ویدیو آموزش پیانو می‌بینید تفاوت کشش هر نت بر اساس مدت زمان و فشار متفاوت خواهد بود. در جلسه اول شما با ۴ نوع از کشش‌ها آشنا خواهید شد.

اولین کشش، کشش گرد است. هنگام اندازه گیری کشش از واحدی بنام ضرب استفاده می‌شود، به عنوان مثال برای کشش گرد ۴ ضرب در نظر می‌گیریم و بعد از تمام شدن ۴ ضرب دست را از روی ساز بردارید. دومین کشش، کشش سفید است. این کشش نصف کشش گرد می‌باشد، یعنی دارای دو ضرب است.

کشش بعدی، کشش سیاه است که این کشش نیز نصف سفید است یعنی تنها دارای یک ضرب می‌باشد. و چهارمین کشش، چنگ می‌باشد که این کشش نیز دقیقا نصف کشش سیاه است ( در ویدیو آموزش پیانو همه این موارد کاملا مشخص می‌باشند ).

زیر و بم بودن صدا :  نت‌های زیر یا بالا و نت‌های بم یا پایین در ویدیو آموزشی کاملا مشخص شده‌اند.

کلیدها

زمانی‌که می‌خواهیم نت‌ها را بر روی خطوط حامل بنویسیم، یه یک مبنا نیاز خواهیم داشت. در موسیقی به طور کل ۷ کلید وجود دارد که در پیانو با ۲ کلید سروکار خواهیم داشت، این دو کلید سل و فا می‌باشند. به عنوان مثال نت سل در کلید سل روی خط دوم نوشته می‌شود اما در کلید فا جای آن نت ممکن است متفاوت باشد.

در جلسات آینده جای هر نت بر روی هر کدام از این کلیدها را باهم بررسی می‌کنیم. حال شاید این سوال به وجود آید که چرا در پیانو دو کلید داریم؟ در جواب این سوال باید گفت پیانو دارای گستره ی صدایی بالایی بوده و دارای ۸۸ کلاویه است. نوشتن این ۸۸ نت بر روی یک کلید فرآیند خواندن و یادگیری آن را بسیار سخت می‌کند بنابراین برای نوشتن این نت‌ها از کلید دوم هم کمک می‌گیریم. 

نت‌هایی که در گستره‌ی صدایی زیر یا بالا قرار دارند را در کلید سل نوشته و نت‌هایی که در گستره ی صدایی بم یا پایین قرار دارند را در کلید فا می‌نویسیم.

کلید سل و کلید فا

جای نت‌های روی پیانو

حالا می‌خواهیم جای نت‌ها روی پیانو را باهم پیدا کنیم. همان‌طور که گفته شد پیانو دارای ۸۸ کلاویه است پس حفظ کردن جای نت‌ها بر روی پیانو بدون داشتن کد مشخص ممکن است مقداری سخت به نظر برسد. ما روشی را به شما آموزش می‌دهیم که به راحتی با استفاده از آن بتوانید جای همه نت‌ها را روی پیانو پیدا کنید.

برای پیدا کردن جای نت‌ها روی پیانو از کلاویه‌های مشکی رنگ کمک می‌گیریم. دقت کنید که کلاویه‌های مشکی پیانو به دو گروه دوتایی‌ها و سه تایی‌ها تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال در گروه دوتایی‌ها یک کلاویه سفید قبل از گروه دوتایی به عنوان نت دو شناخته می‌شود، اگر به ویدیو آموزشی توجه کنید تمام نت‌های دو بر روی پیانو مشخص شده‌اند. حال برای هر کدام از نت‌های دو یک شماره در نظر می‌گیریم، از سمت چپ دو شماره یک تا سمت راست که دو شماره هفت می‌باشد را مشخص می‌کنیم.

جای نت های روی پیانو

نت دو شماره چهار در کلید سل

حال بعد از این شماره گذاری می‌خواهیم نت دو شماره چهار را در کلید سل و در کلید فا پیدا کنیم. دقت کنید در کلید سل جای نت دو شماره چهار یا دو وسط یک خط مضاعف پایین‌تر از خطوط حامل است و در کلید فا جای نت دو شماره چهار یا دو میانی یک خط مضاعف بالاتر از پنج خط حامل است.

پیدا کردن نت ر

نت بعدی که می‌خواهیم روی پیانو پیدا کنیم، نت ر ( re ) است. وسط گروه دوتایی‌ها یک کلاویه سفید به عنوان نت ر ( re ) شناخته می‌شود و همان‌طور که برای نت‌های دو را شماره گذاری کردیم، نت ر ( re ) را نیز از سمت چپ به راست شماره گذاری می‌کنیم. حالا می‌خواهیم جای نت ر ( re ) شماره چهار را در کلید سل پیدا کنیم.

نت ر شماره چهار در کلید سل

در کلید سل، ر ( re ) شماره چهار دقیقا چسبیده به خط اول است. دقت کنید که این نت روی خط اول نیست بلکه دقیقا چسبیده به خط اول می‌باشد. آخرین نتی که می‌خواهیم باهم در این جلسه یاد بگیریم، نت سی می‌باشد که برای پیدا کردن این نت بر روی پیانو، از گروه سه تایی‌ها کمک می‌گیریم. دقیقا یک کلاویه سفید بعد از گروه سه تایی ها به عنوان نت سی شناخته می‌شود.

از سمت چپ به راست هم نت‌های سی را همانند نت دو و ر شماره گذاری می‌کنیم. حالا باهم جای نوشته شدن نت سی روی کلید فا را مشخص می‌کنیم. نت سی در کلید فا دقیقا چسبیده به خط پنجم یا آخر نوشته می‌شود. دوباره دقت کنید روی خط پنجم نوشته نمی‌شود بلکه دقیقا چسبیده به خط پنجم قرار می‌گیرد.

جمع بندی جلسه اول

جلسه اول به پایان رسید و  اولین قدم برای نواختن پیانو را برداشتیم. در جلسات بعدی از کتاب مایکل آرون جلد اول برای آموزش پیانو استفاده می‌کنیم. هر چند که شما اگر کتاب هم نداشته باشید با استفاده از ویدیوهای آموزش پیانو سازکالا قادر خواهید بود به طور کامل مبانی پیانو را یاد بگیرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر
23 thoughts on “آموزش پیانو
 • دی ۲۰, ۱۳۹۹ at ۵:۱۶ ب٫ظ

  نت ر شماره چهار در کلید سل من این قسمتشو متوجه نشدم ?

  پاسخ
  • دی ۲۳, ۱۳۹۹ at ۱۱:۵۷ ق٫ظ

   سلام وقت بخیر
   نت ر شماره چهار روی پیانو رو اگر بخواهیم در کلید سل نت نویسی کنیم ، باید نتش رو چسبیده به خط اول بنویسیم

   پاسخ
  • مهر ۲۴, ۱۴۰۱ at ۸:۳۸ ب٫ظ

   سلام وقت بخیر
   ممنون از کلاس و مدرستون
   اگه امکان‌داره تصویری از کتاب مایکل آرون که تدریس میکنید بزارید چون چند کتاب با فهرست متفاوت از ایشون هست و من نمیدونم کدومو باید سفارش بدم. با تشکر🌹

   پاسخ
   • آبان ۹, ۱۴۰۱ at ۱۲:۳۱ ب٫ظ

    سلام دوست عزیز
    ممنون از دیدگاه شما
    تصویر کتاب قرار داده شد🌸

    پاسخ
 • اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ at ۸:۳۱ ب٫ظ

  سلام. ممنونم بابت آموزش فوق‌العاده تون. خییییییییییلی خوب بود. من فقط سل و فا رو نفهمیدم دقیقا چیه؟؟امیدوارم هرکجا که هستید موفق باشید.

  پاسخ
  • خرداد ۱۸, ۱۴۰۰ at ۱:۳۲ ب٫ظ

   سلام عالییی خیلی ممنون❤️

   پاسخ
 • تیر ۱۶, ۱۴۰۰ at ۹:۲۲ ق٫ظ

  عالی خیلی ممنون

  پاسخ
 • تیر ۲۷, ۱۴۰۰ at ۷:۰۹ ب٫ظ

  سلام
  خسته نباشید. خدا خیرتون بده. خیلی دوره باحال و کارآمدیه. از تمام دستاندرکاران به خصوص استاد تشکر میکنم.
  ی سوال = اگه امکانش هست کلید سل و فا رو گسترده تر تعریف کنید. و تفاوت هاشون رو هم بگین.
  ممنون

  پاسخ
 • آبان ۷, ۱۴۰۰ at ۱۰:۵۰ ق٫ظ

  سلام ببخشید چطوری میتونم بااین استاد جهت اموزش تماس بگیرم ؟

  پاسخ
 • آذر ۲۳, ۱۴۰۰ at ۱۱:۲۸ ق٫ظ

  با سلام و تشکر از خانم قواعد و سایت سازکلا به خاطر تهیه این مجموعه، ۳ قسمت دیدم، خیلی خوب و استاندار

  پاسخ
 • تیر ۱۶, ۱۴۰۱ at ۹:۵۲ ق٫ظ

  سلام روز تون بخیر واقعا عالی و رسا توضیح دادید. بسیار متشکرم

  پاسخ
 • اسفند ۱, ۱۴۰۱ at ۳:۴۸ ب٫ظ

  سلام
  مدرس بسیار روان و‌ با حوصله توضیح دادن
  از مدرس و تمامی همکاران این سایت بابت چنین لطفی متشکرم
  با آرزوی بهترین ها

  پاسخ
  • اسفند ۴, ۱۴۰۱ at ۱:۰۲ ب٫ظ

   ممنون از توجه و لطف شما دوست عزیز

   پاسخ
 • اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۲ at ۱۱:۰۸ ب٫ظ

  درود بر شما. امکان تکمیل دوره آموزش پیانو وجود داره؟ سپاس از شما🙏

  پاسخ
  • خرداد ۲۸, ۱۴۰۲ at ۱:۵۳ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز فعلا خیر

   پاسخ
 • اردیبهشت ۲۵, ۱۴۰۲ at ۸:۲۵ ق٫ظ

  سلام و روزبخیر
  ممنون بابت فیلمهای آموزشی، آیا بعد از جلسه ۱۰ ام ،جلسات بعدی آموزش هم در آپارات موجود هست؟

  پاسخ
  • خرداد ۲۸, ۱۴۰۲ at ۱:۵۲ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز خیر موجود نیست

   پاسخ
 • خرداد ۲۱, ۱۴۰۲ at ۷:۵۸ ب٫ظ

  خیلی عالی بود سپاس
  خدا خیرتون بده

  پاسخ
  • خرداد ۲۸, ۱۴۰۲ at ۱:۴۱ ب٫ظ

   از رضایت شما خرسندیم

   پاسخ
 • مهر ۲۴, ۱۴۰۲ at ۷:۵۴ ق٫ظ

  خیلی خیلی عالی بود
  من با دیدن این ویدئو ها و تمرین مکرر بدون نیاز به کلاس و معلم سطح مبتدی رو گذروندم
  ممنون میشم این ویدئو های آموزشی ادامه داشته باشه
  تشکر فراوان از خانم نازنین بابت تدریس عالیشون

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۴۰۲ at ۱۰:۱۲ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   از رضایت شما خرسندیم 🌸

   پاسخ
 • آبان ۲۵, ۱۴۰۲ at ۱۰:۳۷ ب٫ظ

  باسلام
  بسیار ممنون و سپاسگزار از همه عوامل اجرایی.پاینده باشید.

  پاسخ
  • آبان ۲۷, ۱۴۰۲ at ۱۲:۳۹ ب٫ظ

   🙏🌸

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *