×

آموزش پیانو جلسه دهم

در جلسه دهم می‌خواهیم قطعاتی از کتاب بیر و کتاب چهل آهنگ را بنوازیم تا با نحوه نواختن قطعات روی پیانو بیشتر آشنا شوید.

جلسه اول آموزش پیانو

جلسه دوم آموزش پیانو

جلسه سوم آموزش پیانو

جلسه چهارم آموزش پیانو

جلسه پنجم آموزش پیانو

جلسه ششم آموزش پیانو

جلسه هفتم آموزش پیانو

جلسه هشتم آموزش پیانو

جلسه نهم آموزش پیانو

تمرین اول

همان‌طور که در جلسه قبل توضیح داده شد, در این درس حالت دست های ما به این صورت می‌باشد :

انگشت ۱ دست راست بر روی نت دو اکتاو ۵ و انگشت ۵ دست چپ بر روی دو وسط یا اکتاو ۴ قرار می‌گیرد. سپس با توجه به میزان نما ۴/۴ شروع به نواختن می‌کنیم.

نکته : به علامت تکرار دقت کنید و میزان های ۱ تا ۴ را دوباره بنوازید.

تمرین دوم

نحوه نواختن درس بعدی که می‌خواهیم به سراغ آن برویم، دوره ای بر مباحث درس‌های قبلی کتاب بیر دارد زیرا شما تا این جلسه با نت ها، شمارش و جای دست ها آشنا شدید. اگر دقت کنید در این درس از اکورد دو صدایی استفاده کردیم که متشکل از نت های می – سل و فا – سل میباشد.

در جلسه قبل براین نکته تاکید کردیم : قطعاتی که به صورت دو دستی اجرا می‌کنیم آموزشی هستند و صرفا برای تمرین شما بر روی نواختن می‌باشند، بنابراین انتظار نداشته باشید در شروع کار قطعه را به صورت کاملا تمیز و روان بنوازید. شما لازم است ابتدا هر خط یا هر چند میزان را با دست چپ و راست جداگانه تمرین کنید.

 روش تمرین “پنج پنج سه”

یکی از روش های پیشنهادی ما برای تمرین پیانو “پنج پنج سه” نام دارد. در این روش شما چهار میزان چهار میزان جلو می‌روید. چهارمیزان اول را پنج بار با دست راست و پنج بار با دست چپ و سه بار با هر دو دست تمرین کنید. این تمرین را بهتر است ۵ یا ۶ دفعه در روز تکرار کنید. ضمنا فراموش نکنید تمرین بیشتر شما باعث بهره مندی از نتیجه بهتر در کار شما خواهد شد.

در این جلسه روش تمرین “پنج پنج سه” را بر روی قطعه قبلی یعنی تمرین دوم به شما آموزش داده ایم.

حال برای رفع ابهامات هنرجویان به سراغ روش تمرین پنج پنج سه بر روی این قطعه می‌رویم. ابتدا دو میزان اول را با دست راست می‌نوازیم و این کار را ۵ با تکرار می‌کنیم. سپس با دست چپ دو میزان خط دوم را ۵ بار می‌نوازیم. پس از این تمرین، با هر دو دست قطعه را می‌نوازیم و این کار را ۳ بار تکرار می‌کنیم. ضمنا شما میتوانید با توجه به مقدار آمادگی خود برای تمرین، دو میزان را به چهار میزان یا حتی یک خط تغییر دهید.

تمرین سوم

در درس بعدی که میخواهیم کار کنیم، برخی میزان ها ترکیبی از سفید نقطه دار ( سه ضرب ) و سیاه ( یک ضرب ) هستند.

تمرین چهارم

درس جدید از کتاب بیر با میزان نمای ۴/۴ بوده و نکاتی که در آن وجود دارد را تا این جلسه باهم تمرین کرده ایم.

آهنگ لی لی

در ادامه آهنگ لی لی را می‌نوازیم که دارای میزان نمای ۴/۳ است. به یاد داشته باشید قبل از نواختن هر قطعه ای باید ابتدا جای انگشت و شماره انگشت را پیدا کنیم، نت خوانی را انجام دهیم و حتما به میزان نما دقت کنیم. برای مثال در این درس انگشت شماره ۳ روی نت می اکتا ۵ قرار میگیرد و انگشت ۵ دست چپ بر روی نت می اکتاو ۴ مستقر می‌شود. با توجه به نحوه پدال گیری که در جلسه گذشته بیان کردیم در ابتدای میزان شما علامت pea را مشاهده می‌کنید که به معنای قرار دادن پا بر روی پدال است، همچنین در آخر میزان علامت ستاره را میبینیم که در این موقعیت باید پا را از روی پدال فورته برداریم.

سخن پایانی

جلسه دهم آموزش پیانو دراین بخش به پایان رسید. در طی این ده جلسه مباحث تئوری موسیقی چون الفبای موسیقی ، اصطلاحات کاربردی در موسیقی ، کشش ها و… را باهم کار کردیم. علاوه براین قطعاتی از سه کتاب مایکل آرون ، بیر و چهل اهنگ نواختیم. امیدواریم جلسات آموزشی پیانو در سازکالا برای شما مفید و کاربردی بوده باشد و با تمرین مداوم بتوانید به زودی از نواختن با پیانو لذت ببرید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر
6 thoughts on “آموزش پیانو جلسه دهم
 • اسفند ۲۸, ۱۳۹۹ at ۶:۵۶ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  فقط میتونم بگم بهترین هستید، من خیلی دنبال اموزش مجازی با کیفت بودم ولی توی هیچ سایتی این محتوای اموزشی اونم به این کیفیت رو حتی پولی هم نذاشتن! واقعا بینظیره و ممنون از استاد توانمند و عالی این مجموعه اموزشی که به ساده ترین و روان ترین شکل ممکن با بیان بسیار خوبشون مباحث رو اموزش میدن ?
  بی صبرانه منتظر قسمت های بعدی و پیشرفته تر اموزش پیانو هستم.

  پاسخ
  • خرداد ۲۱, ۱۴۰۰ at ۱:۲۴ ب٫ظ

   سلام باعث خرسندی ماست که آموزش ها برای شما مفید بودن
   ممنون از انرژی خوبتون

   پاسخ
 • فروردین ۲, ۱۴۰۰ at ۱۱:۰۳ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم قصد ندارید ادامه بدید و درس های جدیدتر روهم اپلود کنید؟

  پاسخ
  • خرداد ۱۰, ۱۴۰۰ at ۳:۳۳ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز برای پیانو تنها ۱۰ جلسه آموزش در نظر گرفته شده بود

   پاسخ
 • فروردین ۲, ۱۴۰۰ at ۱۱:۰۵ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  فقط میتونم بگم بهترین هستید، من خیلی دنبال اموزش مجازی با کیفت بودم ولی توی هیچ سایتی این محتوای اموزشی اونم به این کیفیت رو حتی پولی هم نذاشتن! واقعا بینظیره و ممنون از استاد توانمند و عالی این مجموعه اموزشی که به ساده ترین و روان ترین شکل ممکن با بیان بسیار خوبشون مباحث رو اموزش میدن ?
  بی صبرانه منتظر قسمت های بعدی و پیشرفته تر اموزش پیانو هستم.

  پاسخ
 • اردیبهشت ۲۹, ۱۴۰۰ at ۱۰:۱۲ ق٫ظ

  سپاسگذارم بابت آموزش خوبتون

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *