×

راهنمای خرید میدی کنترلر

  با توجه به اهمیت استفاده از سمپل ها در سبک های مدرن، میدی کنترلر ها را می توانیم از مهم ترین تجهیزاتی بدانیم که در استودیو ها و یا استیج ها مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از موزیسین ها و نوازنده ها با استفاده از میدی کنترلر ها ایده های خود را به واقعیت تبدیل می کنند و یا با استفاده از این محصولات آهنگ های خود را تنظیم می کنند. در  راهنمای خرید میدی کنترلر قصد داریم هر اطلاعاتی که برای خرید یک میدی کنترلر لازم دارید را در اختیار شما قرار دهیم تا به این ترتیب بتوانید محصولی مناسب را خریداری کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

  میدی کنترلر چیست؟

  تکنولوژی میدی اولین بار در دهه ۸۰ میلادی توسط شرکت های تولید کننده سینتی سایزر مورد استفاده قرار گرفت و دلیل استفاده از این تکنولوژی، این بود که نوازنده هایی که به اجرای زنده می پرداختند، بتوانند تنها با استفاده از یک کیبورد پارامتر های سینت سایزر های مختلف را تغییر دهند. ایده این تکنولوژی به سرعت محبوب شد و بسیاری از نوازنده های آن زمان با استفاده از کیبورد ها و سینت سایزر هایی که تکنولوژی MIDI بهره می بردند استفاده کردند تا کنترل کاملی بر روی صدای آهنگ های خود داشته باشند. امروزه، نه تنها نوازنده های اجرا های زنده، بلکه تنظیم کننده ها، موزیسین ها و استودیو داران نیز با استفاده از میدی کنترلر ها صدا های مختلفی را تولید می کنند و آهنگ های خود را با استفاده از این محصولات به سرعت تنظیم می کنند.

  امروزه، میدی کنترلر ها در واقع کیبورد هایی هستند که با بهره مندی از کلاویه هایی شبیه به پیانو و یا سینت سایزر و همچنین با در بر داشتن ناب ها، دکمه ها و فیدر های متعدد، این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا بتواند با استفاده از اطلاعات MIDI، سینت سایزر های آنالوگ خود و یا نرم افزار ها و وی اس تی های کامپیوتری خود را به راحتی کنترل کنند. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که میدی کنترلر ها از هیچ موتور صدایی بهره مند نیستند و این موضوع به این معناست که تنها با استفاده از آن ها نمی توانید صدای خاصی را به دست آورید. شما برای استفاده از این محصولات نیاز دارید تا کیبورد ها را به نرم افزار های موسیقی و یا سینت سایزر های آنالوگ متصل کنید و سپس آن ها را با استفاده از میدی کنترلر خود کنترلر کرده و به نوازندگی با آن ها بپردازید.

  راهنمای جامع خرید میدی کنترلر 02

  میدی کنترلر ها در انواع شکل های مختلف، کانفیگ های مختلف بر اساس نیازهای مختلف تولید می شوند.

  از مهم ترین مزیت های داشتن یک میدی کنترلر این است که شما دیگر نیاز به خرید انواع سینت سایزر ها و پیانو ها را ندارید. می توانید تنها با استفاده از یک میدی کنترلر، تمامی این ساز ها را در لپ تاپ خود بنوازید و از آن ها در آهنگ های خود استفاده کنید. همچنین میدی کنترلر ها عموما از طراحی بسیار کوچک و جمع و جوری برخوردار هستند که این موضوع این امکان را به کاربر می دهد تا به آسانی میدی کنترلر خود را در کیف لپ تاپ خود قرار دهد و آن را با خود به مسافرت ببرد.

  دکمه ها، فیدر ها و ناب ها

  با این که تمامی میدی کنترلر ها از کلاویه های پیانو مانند بهره می برند، بسیاری از این محصولات از فیدر ها، دکمه ها و ناب هایی تشکیل شده اند که امکان کنترل پارامتر های بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. با استفاده از این امکانات، شما علاوه بر این که می توانید علاوه بر نوازندگی با وی اس تی هایی که در کامپیوتر خود در اختیار دارید، پارامتر های مختلف آن ها را با استفاده از ناب ها و دکمه ها تغییر دهید تا به صدای مطلوب خود دست پیدا کنید. برای مثال، فرض کنید که بر روی نرم افزار میزبان مورد علاقه خود یک سینت سایزر را لود کرده اید. می توانید به راحتی با Map کردن این دو عدد از ناب های میدی کنترلر خود به این وی اس تی، پارامتر های Filter Cut Off و Amp Envelope آن را تغییر دهید. این کار باعث می شود تا حس واقعی تری هنگام نواختن قطعه های مورد علاقه خود داشته باشید. همچنین میدی کنترلر های جدید از ویژگی ای تحت نام Auto Mapping بهره می برند که به این وسیله می توانید به راحتی ناب ها و فیدر های خود را به پارامتر های مختلف وی اس تی ها متصل کنید.

  راهنمای جامع خرید میدی کنترلر 03

  محصول Korg nanoKontrol Studio با عدم داشتن کلاویه، یک میدی کنترلر محصوب می شود زیرا دارای فیدر و ناب برای کنترل پارامترهای نرم افزاری و یا جلسات میکس می باشد

  درام پد ها

  از مهم ترین ویژگی هایی که در چند سال اخیر به میدی کنترلر ها اضافه شده می توانیم به درام پد هایی اشاره کنیم که بسیاری از شرکت ها در محصولات خود از آن ها استفاده کرده اند. به این ترتیب، بسیاری از تنظیم کننده دیگر برای تنظیم ها و یا بیت ها خود نیازی به درام پد های جداگانه ندارند و با استفاده از میدی کنترلر خود می توانند به راحتی به ساخت بیت ها بپردازند و سمپل های خود را در پد های میدی کنترلر خود لود کنند. بنابراین اگر شما یک تنظیم کننده در سبک های هیپ هاپ و یا سبک های الکترونیک مدرن هستید، می توانید به راحتی با استفاده از این ویژگی به ساخت آهنگ های خود بپردازید.

  همچنین وجود درام پد هایی بر روی یک میدی کنترلر به شما این امکان را می دهد تا برای مثال سازهای کوبه ای و انواع مختلف ست های درامز ازجمله اکترونیک و اکوستیک را بنوازید حتی محصولاتی تنها بر مبنای کار با درام پد ها و تکنیک فینگر درامینگ (نواختن پد ها با استفاده از انشگتان) ساخته و تولید شده اند.

  maschine mk3 بررسی

  Maschine MK3 به عنوان یک دیوایس برای کارکرد خود نیاز به یک کامپیوتر دارد و بر مبنای درام پد و فینگر درامینگ ساخته شده است.

  استفاده از میدی کنترلر ها در اجرای زنده

  همانطور که در ابتدای راهنمای خرید میدی کنترلر گفتیم هدف اصلی تکنولوژی MIDI، استفاده از چندین سینتی سایزر به طور همزمان به وسیله یک کیبورد بود. امروزه نیز بسیاری از نوازنده ها و موزیسین ها از میدی کیبورد ها هنگام اجرا های زنده استفاده می کنند و با اتصال آن ها به سینت سایزر های آنالوگ و یا لپ تاپ خود، صدا های مختلفی را به دست می آورند. حتی بسیاری از دی جی ها با استفاده ناب های میدی کنترلر های ۲۵ اکتاو، افکت های خاصی به ریمیکس های خود اضافه می کنند و تنظیم های فوق العاده ای را انجام می دهند.

  تعداد کلاویه ها

  یکی از اولین سوال هایی که هنگام خرید میدی کنترلر ها ممکن است از خود بپرسید این است که به چه تعداد کلاویه نیاز دارید. جواب این سوال برای هر موزیسینی متفاوت خواهد بود. برای مثال، فضای شما در استودیو چقدر است؟ آیا می خواهید از دو دست خود هنگام استفاده از میدی کنترلر استفاده کنید؟ آیا می خواهید با استفاده از میدی کنترلر به تمرین قطعات پیانو بپردازید؟

  جواب این سوال ها تعیین می کند که چه میدی کنترلری مناسب کار شما خواهد بود. میدی کنترلر ها به صورت عمومی در مدل های ۲۵، ۴۹، ۶۱ و ۸۸ کلاویه ای عرضه می شوند و طول آن ها ممکن کمتر از ۲۰ اینچ تا بالای ۵۰ اینچ متغیر باشد. برخی شرکت ها نیز میدی کنترلر های خاصی به شکل ۳۲، ۳۷، ۷۳ و ۷۶ کلاویه ای تولید کردند. هنگامی که می خواهید میدی کنترلر خود را انتخاب کنید، به حمل و نقل آن نیز دقت کنید. یک میدی کنترلر ۲۵ کلاویه ای را به راحتی می توانید با خود حمل کنید در حالی که از یک میدی کنترلر ۸۸ کلاویه ای تنها می توانید در استودیو خود استفاده کنید.

  راهنمای جامع خرید میدی کنترلر 04

  میدی کیبورد Native Instruments Kompete Kontrol S88 از معدود میدی کیبورد های فول اکتاو و کلاویه سنگین با وجود ۲ صفحه رنگی می باشد.

  وزن کلاویه ها

  در کنار تعداد، یکی از مهم ترین فاکتور ها در خرید میدی کنترلر ها، وزن کلاویه های آن می باشد. اما منظور از وزن کلاویه ها چیست؟ وزن کلاویه های در واقع به واکنش کلاویه ها نسبت به مقدار فشار گفته می شود. حتما در نظر داشته باشید که میدی کنترلری را انتخاب کنید که با وزن آن راحت باشید. همچنین هدف شما از خرید میدی کنترلر می تواند در انتخاب وزن کلاویه های آن تاثیر بگذارد. به طور کلی میدی کنترلر ها دارای ۳ نوع وزن مختلف در کلاویه های خود هستند که در ادامه راهنمای خرید میدی کنترلر به آن ها اشاره می کنیم.

  • کلاویه هایی با وزن سنگین: این نوع کلاویه ها بیشتر در میدی کنترلر هایی استفاده می شود که دارای ۸۸ کلاویه هستند. این نوع کلاویه ها همانند پیانو ها دارای وزن هستند و همین موضوع باعث می شود تا بتوانید با استفاده از این میدی کنترلر ها به تمرین قطعات پیانو بپردازید.
  • کلاویه های نیمه سنگین: این نوع کلاویه ها نیز در بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار گرفته و حسی شبیه به کلاویه های سنگین وزن را برای شما به ارمغان می آورند. تفاوت آن ها در این است که نسبت به کلاویه های سنگین وزن، این کلاویه ها کمی نرم تر هستند و در واقع حسی میان کلاویه های سینت سایزری و کلاویه های پیانویی به نوازنده منتقل می کنند.
  • کلاویه هایی با وزن سبک: میدی کنترلر هایی که از این نوع کلاویه ها بهره می برند، عموما حسی شبیه به ارگ های الکترونیکی را به کاربر منتقل می کنند. این نوع کلاویه ها بسیار نرم هستند و به راحتی می توانید با استفاده از آن ها به نوازندگی بپردازید. این موضوع زمانی به شما کمک خواهید کرد که می خواهید با استفاده از میدی کنترلر خود به نواختن لاین های بسیار سرعتی مانند آرپژ ها بپردازید.

  ویژگی (افترتاچ) After Touch

  اگر تا کنون به اجرای نوازنده های کیبورد دقت کرده باشید، متوجه می شوید که آن ها با استفاده از قسمت خاصی از کیبورد خود، تکنیک ویبراتو را هنگام نوازندگی خود اجرا می کنند. برای این کار، کیبورد ها بسیار حرفه ای همواره از After Touch بهره برده اند. حال بسیاری از شرکت های تولید کننده میدی کنترلر ها نیز از After Touch های با کیفیت در محصولات خود استفاده کرده اند تا به این ترتیب بتوانید به نت های خود ویبراتو اضافه کنید و حسی بسیار زیبایی را منتقل کنید. After Touch ها به طور کلی داده میدی می باشدکه بعد از فشردن یک کلید و یا کلاویه ارسال میگردد که خود می تواند بعد دیگری به نوازندگی شما اضافه کند. این پارامتر میتواند پیچ و یا ویبراتو آن نت را نیز دستخوش تغییر قرار دهد. این که آیا این ویژگی، یک ویژگی ضروری است، هدف شما از خرید میدی کنترلر مشخص می کند. اگر می خواهید با استفاده از میدی کنترلر خود به اجرای زنده بپردازید و یا برای تمرین قطعات مختلف از آن استفاده کنید، پیشنهاد ما در راهنمای خرید میدی کنترلر  به شما این است، میدی کنترلری را انتخاب کنید که از ویژگی After Touch بهره ببرد.

  به طور کلی این ویژگی به دو شکل مونوفونیک (Channel After Touch) و پولی فونیک در میدی کنترلر ها قرار می گیرد. اکثر میدی کنترلر ها از ویژگی Channel After Touch بهره می برند که در این حالت، شما می توانید با استفاده از یک “ریل” به صدای خود ویبراتو دهید و یا از نظر Pitch آن را تغییر دهید. After Touch های پولی فونیک به گونه ای طراحی می شوند که پارامتر های مختلف را جداگانه برای هر نت اعمال می کنند و برای این کار، فشار وارده بر هر کلاویه مبنا قرار می گیرد. استفاده از این ویژگی نه تنها بسیار سخت است، بلکه هزینه بسیار زیادی نیز دارد و به همین دلیل است که این نوع After Touch در محصولات بسیار کمی قرار داده می شود. در ادامه مقاله راهنمای خرید میدی کنترلر به برسی اتصالات، ورودی ها و خروجی ها پرداخته‌ایم.

  اتصالات، ورودی ها و خروجی ها

  با این که همه میدی کنترلر های موجود در بازار، اطلاعات فایل های میدی را از طریق اتصال USB انتقال می دهند، برخی از سینتی سایزر ها از اتصال ۵ پین MIDI نیز بهره می برند که با استفاده از این نوع اتصال می تواند به راحتی سینتی سایزر های سخت افزاری خود را به این محصولات متصل کرده و آن ها را به بهترین شکل ممکن کنترل کنید. همچنین برخی از سینت سایزر ها نیز از خروجی های CV و Gate بهره می برند که این نوع خروجی ها امکان اتصال سینت سایز رهایی که از قابلیت میدی پشتیبانی نمی کنند را نیز برای شما فراهم می کند.

  اکثر میدی کنترلر هایی که امروزه تولید می شوند از جک ساستین پدال بهره می برند تا به این ترتیب بتوانید با استفاده از پدال ها حس واقعی تری را هنگام اجرا منتقل کنید. با این حال، برخی از میدی کنترلر های ارزان قیمت از این ویژگی بهره نمی برند. بنابراین هنگامی که برای خرید میدی کنترلر اقدام می کنید، توجه ویژه ای به ورودی ها و خروجی های آن داشته باشید و آینده را نیز مد نظر قرار دهید.

  راهنمای جامع خرید میدی کنترلر 05

  میدی کنترلری همچون Arturia KeyStep Pro می تواند دارای درگاهای متعدد CV و Gate برای کنترل انواع درام ماشین ها و سینتی سایزر ها باشد.

  میدی کنترلر های خاص

  اما تمامی میدی کنترلر ها معدود به تعدادی کلاویه نمی باشند بلکه همواره میدی کنترلرهای متنوعی ساخته شده اند که مخاطب های خاص خود را دارند و در اینجا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم

  Expressive E Touche

  touche میدی

  این کنترلر جالب با استفاده از صفحه حساس به لمس و ضربه خود انواع جزییات نوازندگی شما را برا انواع ساز ها ضبط کرده و بعد دیگری را به نوازندگی شما اضافه میکند.

  Joue

  joue pro board

  این میدی کنترلر ماژولار، دارای ماژول های حساس به فشار و شدت ضربه می باشد که خود می تواند تنوع در نوازندگی شما را بالا برده و احساسات شما را در نوازندگی هرچه بیشتر بیان کند

  سخن پایانی

  ویژگی هایی که در راهنمای خرید میدی کنترلر گفته شد، ویژگی هایی هستند که در اکثر میدی کنترلر های حال حاضر بازار وجود دارند. با استفاده از این نکات و توجه به آن ها، شما به راحتی و بدون نگرانی می توانید با توجه به نیاز های خود بهترین میدی کنترلر را از فروشگاه اینترنتی سازکالا تهیه کرده و سال ها با استفاده از آن به تنظیم آهنگ های خود بپردازید.

  مطالب مرتبط
  ارسال نظر
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *