×

نقد و بررسی کارت صدای Pro Tools Carbon

  شرکت Avid یکی از شرکت های بسیار مشهور در زمینه تولید تجهیزات موسیقی است که بسیاری از محصولات این شرکت، توسط مشهور ترین مهندسین صدا در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از افراد با استفاده از این محصولات توانسته اند به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنند. این شرکت به تازگی از نسل جدید کارت صدا های گران قیمت و پرچم دار خود با نام Pro Tools Carbon رونمایی کرده است که می توان این محصول را یک کارت صدای انقلابی دانست.

  این محصول نه تنها این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید با استفاده از آن به بهترین کیفیت صدایی هنگام ضبط دست پیدا کنید، بلکه باعث می شود تا نرم افزار میزبان Pro Tools بار دیگر در بسیاری از استودیو های مشهور دنیا مورد استفاده قرار بگیرد.

  کارت صدای Pro Tools Carbon اولین کارت صدایی است که مهندسین شرکت اوید پس از طراحی و تولید کارت صدا های Avid HD IO و Avid HD Omni طراحی کرده اند. این شرکت در این ده سال، کارت صدا ها و سخت افزار های مختلفی را عرضه کرده است اما برای تولید و یا طراحی آن ها از شرکت هایی مانند DAD و Apogee کمک گرفته بود.

  این در حالی است که Carbon نه تنها اولین کارت صدای پرچم دار این شرکت در ده سال گذشته است، بلکه این محصول به گونه ای طراحی شده است که می توانید با استفاده از این کارت صدا، امکانات فوق العاده ای را در آپدیت جدید نرم افزار میزبان Pro Tools در اختیار داشته باشید و به این ترتیب بتوانید به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید. در ادامه  مقاله بررسی کارت صدای Pro Tools Carbon به مهم ترین ویژگی های این کارت صدا اشاره می کنیم.

  مطلب پیشنهادی : راهنمای جامع خرید کارت صدا

  Pro Tools Carbon، هیولایی برای ضبط

  کارت صدای جدید شرکت اوید در یک کلمه یک هیولای به تمام معناست. مهندسین شرکت اوید در این محصول تلاش کرده اند تا از بهترین مبدل ها و بهترین پری امپ ها استفاده کنند تا بتوانید صدا هایی با هدروم باور نکردنی را با استفاده از این محصول ضبط کنید. این کارت صدا که ابعاد آن در اندازه یک واحد رکمونت می باشد، این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید با استفاده از ۲۵ عدد ورودی و ۳۴ عدد خروجی، به راحتی به صدای فوق العاده ای دست پیدا کنید و آهنگ های بسیار با کیفیتی را تولید کنید.

  امکاناتی که مهندسین این شرکت در این محصول از آن استفاده کرده اند، فوق العاده است و هیچ کارت صدایی تا کنون این ویژگی های را نداشته است. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این محصول برای مهندسین صدا و یا موزیسین های بسیار حرفه ای تولید شده است و افرادی که تا کنون این محصول را تهیه کرده اند، از بهترین مهندسین صدای دنیا می باشند.

  بررسی کارت صدا avid pro tools carbon 02

  سیستم Hybrid DSP/Native، هیجان انگیز ترین ویژگی Carbon

  یکی از مهم ترین ویژگی های کارت صدای Pro Tools Carbon ، تکنولوژی جدیدی است که برای این محصول در نظر گرفته شده است. تا به امروز، Pro Tools در دو نسخه Native و DSP عرضه می‌شد که تفاوت این دو نرم افزار میزبان، در تاخیری بود که هنگام ضبط در آن ها ایجاد می‌شد. نرم افزار Pro Tools مانند بسیاری دیگر از نرم افزار های میزبان حالت Native خود را دارد که این موضوع باعث می شود تا بتوانید در آن به ضبط و میکس و مستر آهنگ های خود بپردازید اما مشکل اساسی این نرم افزار، در تاخیر صدایی آن بود.

  به همین دلیل مهندسین شرکت اوید برای از بین بردن این تاخیر از سیستم جدید خود به نام HDX رو نمایی کردند که برای استفاده از آن می بایست کارت HDX این شرکت را تهیه می کردید. این کارت این امکان را برای شما فراهم می کرد تا بتوانید ضبط های خود را بدون نیاز به فکر کردن درباره تاخیر انجام دهید و صدای فوق العاده ای را دریافت کنید.

  با این که این تکنولوژی بسیار فوق العاده به نظر می رسد و بسیاری از افراد نیز با استفاده از این تکنولوژی توانسته اند به صدای فوق العاده ای دست پیدا کنند، اما یکی از موضوعاتی که درباره این تکنولوژی وجود دارد، قیمت بسیار زیاد آن بوده است. این موضوع به گونه ای بوده است که بسیاری از افراد توان خریداری کارت HDX را نداشته اند و به همین دلیل نمی توانسته اند به راحتی به ضبط بدون تاخیر بپردازند. این کارت صدا، به نوعی راه حلی برای این موضوع است.

  شما با استفاده از این کارت صدا نه تنها می توانید صدای بسیار با کیفیت را دریافت کنید، بلکه مهندسین شرکت اوید برای این محصول نیز از تکنولوژی HDX استفاده کرده اند که به این ترتیب می توانید بدون نیاز به نگرانی درباره تاخیر، به ضبط های با کیفیت بپردازید.

  درباره قیمت بسیار بالای سیستم HDX اوید صحبت کردیم. اما آیا کارت صدای Pro Tools Carbon یک گزینه بسیار ارزان تر به حساب می آید؟ جواب این سوال هم مثبت و هم منفی است. نکته ای که باید درباره این محصول بدانید این است که این کارت صدا با قیمت ۳۹۹۹$ عرضه می شود. اما کارت صدا هایی که از نظر امکانات و کیفیت صدایی با این محصول رقابت می کنند نیز دارای قیمت حدودی ۲۵۰۰-۴۰۰۰$ می باشند.

  از طرفی شما اگر بخواهید در کنار این کارت صدا ها، سیستم HDX شرکت اوید را نیز نصب کنید، باید ۱۵۰۰$ اضافه تر پرداخت کنید. این در حالی است که این کارت صدا نه تنها از کیفیت بی نظیری بهره می برد، بلکه از یک سیستم Hybrid برای شبیه سازی کردن سیستم HDX استفاده می کند که این موضوع باعث می شود تا هیچوقت نخواهید به تاخیر فکر کنید.

  بررسی کارت صدا avid pro tools carbon 03

  اما تفاوت سیستم جدید Pro Tools Carbon با سیستم HDX در چیست؟

  مهندسین شرکت اوید برای کارت صدای جدید خود از سیستم ترکیبی جدید و فوق العاده ای استفاده کرده اند که این امکان را برای شما فراهم می کند تا با استفاده از این سیستم بی نظیر بتوانید به بهترین شکل ممکن به ضبط بپردازید.

  این سیستم با استفاده از تکنولوژی DSP، به خوبی می داند که در چه موقعیت هایی در میکس و یا ضبط شما از چیپ های DSP و در چه موقعیت هایی از سیستم Native استفاده کند. پیش از این، هنگامی که مهندسین صدا از سیستم HDX این شرکت استفاده می کردند، هنگامی که به جای استفاده از پلاگین های DSP از پلاگین های Native استفاده می کردند، صدای بسیار عجیبی شکل می گرفت.

  همین موضوع باعث شده بود تا بسیاری از مهندسین صدا هنگام استفاده از نرم افزار ها، دقت بیشتری را صرف انتخاب پلاگین های خود بکنند تا نه تنها بتوانند به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنند، بلکه بتوانند از ویژگی های سیستم HDX نیز استفاده کنند.

  بررسی کارت صدا avid pro tools carbon 04

  سیستم پردازشی Avid HDX از قیمت بسیار بالایی برخوردار است

  در این سیستم جدید، شما به حای این که بخواهید میان هر پلاگین بین نسخه DSP و نسخه Native انتخاب کنید، می توانید هر ترک را از حالت Native به حالت DSP تبدیل کنید. در این حالت شما می توانید تنها از پلاگین های DSP استفاده کنید و به این ترتیب نه تنها به صدای مورد نظر خود دست پیدا می کنید، بلکه هیچ تاخیری را نیز در سیستم مورد نظر خود حس نمی کنید. اگر شما در این ترک ها از پلاگین های Native استفاده کنید، به صورت خودکار این پلاگین ها Bypass می شوند که این موضوع به دلیل کم کردن تاخیر صدایی است.

  نکته بسیار فوق العاده ای که درباره این سیستم وجود دارد این است که این سیستم نه تنها از پلاگین های خود شرکت اوید پشتیبانی می کند، بلکه بسیاری از شرکت های دیگر نیز با تولید پلاگین های خود به صورت DSP این امکان را برای شما فراهم کرده اند تا بتوانید به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید.

  همچنین مهندسین شرکت Avid برای کسانی که می خواهند از این سیستم Hybrid در سیستم های HDX استفاده کنند نیز این امکان را فراهم کرده تا افراد بتوانند با هزینه اضافه تر، این سیستم را در اختیار داشته باشند.

  اما نکته ای که وجود دارد این است که چگونه می توانیم از این تکنولوژی فوق العاده استفاده کنیم؟

  برای این کار کافی است تا دکمه ای در قسمت بالایی این کارت صدا را فشار دهید تا سیستم Hybrid DSP/Native این کارت صدا فعال شود. این دکمه دارای یک چراغ سبز رنگ می باشد که روشن شدن آن نشان دهنده این موضوع است که می توانید از سیستم Hybrid این دستگاه استفاده کنید. پس از آن، می توانید ترک های مورد نظر خود را از حالت Native به حالت DSP تغییر دهید و شروع به ضبط و یا میکس کنید.

  برای این که بتوانید در این حالت به راحتی به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید و نگران تاخیر به وجود آمده نباشید، تمامی پلاگین هایی که بر روی این ترک ها استفاده کرده اید به رنگ سبز در می آیند و نحوه پردازش آن ها به DSP Only تغییر پیدا می کند. همچنین در کنار پلاگین ها، پلاگین هایی که در مسیر Output این ترک ها قرار دارند و از طرفی Send هایی که از این ترک ها فرستاده اید نیز به شکل DSP در می آیند.

  این ویژگی فوق العاده این امکان را برای شما فراهم می کند تا نه تنها بتوانید ضبط های بسیار با کیفیتی انجام دهید، بلکه این امکان نیز برای شما فراهم می شود تا بتوانید با استفاده از این محصول به راحتی به میکس آهنگ های خود بپردازید و از صدای به دست آمده نهایت لذت را ببرید. اما نکته ای که در این قسمت مهم می شود، این است که در مقایسه با سیستم HDX، این سیستم جدید چند چیپ DSP در اختیار دارد؟

  می دانیم که سیستم HDX شرکت اوید دارای ۱۸ عدد چیپ برای پردازش DSP می باشد اما کارت صدای Carbon این شرکت تنها از ۸ چیپ بهره می برد که این موضوع این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید تنها ۸ ترک مختلف را به صورتDSP  ضبط یا میکس کنید. اما دلیل این ۸ عدد چیپ چه چیزی می تواند باشد؟ مهندسین شرکت اوید تلاش کرده اند تا شما بتوانید با استفاده از هر ۸ پری امپ این محصول به ضبط از طریق سیستم DSP بپردازید و به صدای فوق العاده ای دست پیدا کنید.

  چگونه می توانیم از این کارت صدا استفاده کنیم؟

  یکی از نکات بسیار جالب درباره این محصول، بهره مندی از اتصال AVB می باشد. انتخاب این نوع اتصال به جای اتصال Thunderbolt یکی از عجیب ترین کار هایی بود که شرکت اوید درباره این محصول انجام داده است اما هدف از استفاده از این نوع اتصال، این است که با استفاده از این نوع اتصال می توانید سال ها از این محصول استفاده کنید و این کارت صدا را به انواع کامپیوتر ها متصل کنید.

  استفاده از این این نوع اتصال این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید با استفاده از اتصال Ethernet این محصول را به سیستم کامپیوتری خود متصل کنید و به این ترتیب به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید. یکی از نکات بسیار جالبی درباره این محصول این است که این نوع اتصال بر خلاف اتصال DANTE، از کیفیت بسیار بهتری برخوردار است که این موضوع باعث می شود تا بتوانید آهنگ های بسیار با کیفیتی را با استفاده از این محصول تولید کنید.

  بررسی کارت صدا avid pro tools carbon 07

  اما به صورت کلی، شما می توانید این محصول را به راحتی به سیستم های Mac ای متصل کنید که از اتصال Thunderbolt بهره می برند. این موضوع به این دلیل نیست که این محصول از اتصال Thunderbolt پشتیبانی می کند، بلکه به این دلیل است که سیستم کامپیوتری شما به اندازه ای جدید به حساب می آید که بتوانید کارت صدای Carbon را به آن متصل کنید و از آن استفاده کنید.

  تعداد ورودی ها و خروجی ها

  کارت صدای جدید شرکت اوید یکی از بهترین کارت صدا های حال حاضر بازار می باشد و مهندسین این شرکت تلاش کرده اند تا محصولی را تولید کنند که بتوانید با استفاده از آن ها به راحتی یک گروه کامل موسیقی را ضبط کرده و به این وسیله بتوانید صدای فوق العاده ای در اختیار داشته باشید. به همین دلیل است که مهندسین این شرکت برای این محصول از ۲۵ عدد ورودی استفاده کرده اند تا به راحتی ساز های مختلف را به صورت همزمان ضبط کنید. این ۲۵ عدد ورودی شامل ۸ عدد پری امپ میکروفون، ۲ عدد ورودی ساز، ۸ عدد ورودی Line از طریق اتصال TRS و یا D-sub، ۱۶ عدد ورودی از طریق اتصال ADAT و یک میکروفون Talkback داخلی می باشد.

  با استفاده از این ورودی ها شما می توانید به راحتی از این محصول در یک استودیوی حرفه ای استفاده کنید و به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید. یکی دیگر از نکاتی که درباره این محصول وجود دارد این است که این شرکت برای خروجی های این محصول نیز از ۳۴ عدد خروجی بهره برده است. این خروجی ها عبارتند از یک ست مانیتورینگ به وسیله خروجی TRS، ۸ خروجی Line با استفاده از اتصال D-sub، ۱۶ عدد خروجی ADAT و ۴ خروجی استریو برای هدفون ها. نکته ای که باید در نظر داشت این است که با این که محصول از نظر تعداد ورودی و خروجی این امکان را دارد تا برای سیستم های Surround استفاده شود، اما هنوز از این قابلیت پشتیبانی نمی کند و شما تنها می توانید از این محصول برای استفاده در صدا های Stereo بهره ببرید.

  بررسی کارت صدا avid pro tools carbon 05

  کیفیت صدای بی نظیر

  یکی از نکات بسیار جالب درباره این محصول این است که با این که کارت صدا به صورت پیش فرض از کیفیت ۹۶kHz بهره می برد و شما می توانید با استفاده از این کیفیت به ضبط آهنگ های خود بپردازید، می توانید با تغییراتی در قسمت تنظیمات این کارت صدا، کیفیت صدایی آن را تا ۱۹۲ کیلوهرتز افزایش دهید. این موضوع باعث می شود تا بتوانید کیفیت بی نظیری را به دست بیاورید و از آن برای آهنگ های خود استفاده کنید.

  همچنین پری امپ هایی که برای این محصول در نظر گرفته شده، پری امپ های بسیار با کیفیتی هستند که می توانید با استفاده از آن ها به ضبط وکال، درامز، ساز های بادی و بسیاری دیگر از ساز ها بپردازید و کیفیت بی نظیری را به دست بیاورید. یکی از مهم ترین نکاتی که درباره این پری امپ ها وجود دارد این است که این پری امپ ها دارای ۶۰ دسی بل گین می باشد که این موضوع به این معناست که شما هدروم کافی برای ضبط درامز را با استفاده از این محصول دارید.

  پکیج نرم افزاری فوق العاده

  بررسی کارت صدا avid pro tools carbon 06

  اما در کنار این سیستم فوق العاده و کیفیت بسیار خوب کارت صدای Pro Tools Carbon ، مهندسین شرکت اوید در کنار این کارت صدا، یک پکیج نرم افزاری بسیار قدرتمند نیز در اختیار شما قرار می دهند که با استفاده از آن می توانید به راحتی به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید و آهنگ های بسیار فوق العاده ای را تولید کنید. این نرم افزار های شامل نسخه استاندارد نرم افزار میزبان پرو تولز و پکیج کامل پلاگین های شرکت اوید می باشد که این نرم افزار ها، این امکان را برای شما فراهم می کنند تا بتوانید به راحتی و به حرفه ای ترین شکل ممکن به ضبط آهنگ های خود بپردازید و یا به میکس بپردازید.

  مطالب مرتبط
  ارسال نظر
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *