×

ویولن های افسانه ای Arthur Smith

هنگامی که به ساخت ساز ویالون فکر می کنیم، بسیاری از افراد به یاد سازنده های ایتالیایی همانند Stradivari و Guarneri می افتند. با این که آن ها ساز های بسیار افسانه ای را تولید کرده اند که در تمام دنیا از شهرت بسیار بالایی بر خوردار است، اما آیا تا به حال به گوشتان تولید کننده های استرالیایی ویالون خورده است؟

 Arthur Edward Smith را بیشتر بشناسید 

یکی از مشهور ترین سازندگان ویالون در استرالیا شخصی به نام Arthur Edward Smith است. ساز هایی که او تولید کرده است را می توان بسیار با کیفیت دانست. صدای فوق العاده، کیفیت ساخت بسیار مطلوب، استفاده از بهترین متریال ها در هنگام ساخت و همچنین استحکام بالای ساز های او باعث شده است تا او به یکی از منحصر به فرد ترین تولید کننده های ویالون تبدیل شود. اما شاید تاریخچه تولید این ساز در کشور استرالیا برای شما نیز جالب باشد. این ساز در این کشور بیش از ۱۵۰ سال است که در حال تولید است. یکی از با سابقه ترین افراد در تولید این ساز در کشور استرالیا، John Devereux نام دارد که ویالون های بسیار با کیفیتی را بین سال های ۱۸۶۰ تا ۱۸۸۰ تولید کرده است.

 

سازنده-ویولن

 

یکی از نکات بسیار جالب درباره ساز های او این است که او از نوآوری هایی استفاده کرده بوده تا به واسطه آن ها، ساز هایی تولید کند که  در برابر آب و هوای استرالیا مقاوم باشند. برای مثال، او از یک Tone Bar در این ساز ها استفاده می کرده است تا به این ترتیب، چوب ها هنگامی که دچار تغییر دما می شدند، تاب بر نمی داشتند و به این ترتیب، ساز های او بسیار مقاوم تر از دیگر ویالون ها بوده اند. از او به عنوان یکی از معروف ترین ویالون ساز های دنیا یاد می شود و بسیاری بر این باورند که او یکی از خلاق ترین سازنده های ویالون در دنیا بوده است. یکی از ویالون هایی که او ساخته است، در حال حاضر در یکی از موزه های علم و هنر نگه داری می شود.

راز ویالن های اسمیت 

اما در عصر جدید، بسیاری از سازندگان ویالون در استرالیا همواره سعی داشته اند تا با استفاده از تکنیک هایی، ویالون هایی را تولید کنند که شباهت بسیاری به ویالون های Arthur Edward Smith دارد. در دورانی که او به ساخت ویالون ها می پرداخت، او یکی از خاص ترین و مرموز ترین سازنده های ویالون بوده است. ساز هایی که او تولید کرده است، به طور بسیار خاصی تولید شده اند که هیچ کس از راز آن ها با خبر نیست. ساز هایی بسیار فوق العاده، با کیفیت بسیار بالا و صدای بی نظیر، که مانند آن را هیچ کس نتوانسته است بسازد. ساز هایی که وی ساخته است را در حال حاضر با قیمتی حدود ۱۰۰ هزار دلار خرید و فروش می کنند. او در طول زندگی حرفه ای خود، تنها به چند نفر راز های خود را یاد داده است، برای مثال دختر او، در حال حاضر یکی از مشهور ترین سازنده های ویالون در استرالیا می باشد. اما راز ساز های او در چه بوده و چرا بسیاری از سازنده ها سعی کرده اند تا ساز هایی شبیه به او تولید کنند.

 

ویولن-حرفه-ای

 

سازهای بی تکرار 

جمعی از کسانی که به تولید ویالون مشغول هستند، تلاش کرده اند تا راز ساز های اسمیت را به دست بیاورند و کاری که آن ها انجام داده اند، در نوع بسیار جالب است. آن ها با استفاده از تکنولوژی CT Scan سعی کرده اند تا ویالون های اسمیت را بشکافند و متوجه شوند که او از چه روشی برای تولید ساز های خود استفاده کرده است. تکنولوژی CT Scan با استفاده از ترکیب چندین موج X Ray، باعث می شود تا بتوانید ۳ بعدی یک جسم را بشکافید و از داخل آن مطلع شوید. آن ها این تکنولوژی را با قرض گرفتن یکی از دستگاه های CT Scan یکی از بیمارستان های استرالیا به دست آوردند و با استفاده از آن، به دنبال این هستند که یکی از ویالون های ساخت اسمیت را کالبد شکافی کرده و متوجه شوند راز این ویالون ها در چیست.

بهترین-ویولن

سپس با استفاده از اطلاعات کسب شده، آن ها به تولید یک ویالون مشابه با ویالونی که اسمیث آن را ساخته است می کنند و سپس آن دو را با یک دیگر مقایسه می کنند.

یکی از کسانی که در این تیم حضور دارد می گوید که یکی از ویژگی های بسیار مهمی که ویالون هایی که اسمیت آن ها را تولید کرده از آن بهره مند هستند، چوب هایی است که او در این ساز ها از آن ها استفاده کرده است. او ادامه می دهد: که اسمیت نیز همانند بسیاری از سازندگان، ساز های خود را با استفاده از چوب هایی تولید می کرده است که از اروپا برای او ارسال می شده است. این چوب ها که در مناطقی با آب و هوایی سرد تر نسبت به آب و هوای استرالیا رشد می کنند، باعث می شوند تا ساز ویالون صدای بسیار خوبی را تولید کند. اما مشکل اینجاست که منبع چوب هایی که اسمیت از آن ها استفاده می کرده، ناشناس است.

اما پس از این که نوع چوب شناسایی شد، این تیم این چوب را کاملا مطابق با برش هایی که اسمیث برای ویالون های خود میزده، می تراشند.  یکی از افرادی که در این تیم وجود دارد، دانشجوی طراحی صنعتی است و برش های ویالون جدید و در حال ساخت را با دقتی نزدیک به ۱ میلی متر نسبت به ویالون اسمیت می زند.

در قسمت پایانی، قسمت وارنیش باید انجام شود. مرحله ای که از دید بسیاری از کسانی که به تولید ویالون مشغولند، سخت ترین قسمت تولید آن است. چرا که کافی است تا این مرحله را بد انجام دهید و کل ساز شما خراب شود. وارنیش کردن یک ساز باعث می شود تا صدای نهایی، ظاهر و حس ساز ساخته شود و یکی از مهم ترین مرحله های ساخت ویالون است. اما در نهایت ویالونی که تولید شده را نمی توان با ویالون اسمیت مقایسه کرد. برای تولید یک ساز، بسیاری از المان ها همانند چوب شناسی و تسلط کامل بر روی ساز بسیار مهم است. همچنین هنر دست سازنده نیز تاثیر به سزایی دارد. با این که این تیم بسیار به آن کیفیت نزدیک شده اند، اما قطعا هیچ کس نمی تواند ویالون های اسمیت را همانند خود او تولید کند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *