×

رگلاژ گیتار کلاسیک و فلامنکو

رگلاژ گیتار کلاسیک

تنظیم تراسراد (TRUSSROD)

یک گیتار استاندارد و سالم میبایست دارای دسته و فرتبوردی کاملا صاف و بدون انحنا باشد. درگیتارهای کلاسیکی که اخیرا تولید می شود از میله ای به نام تراسراد (TRUSS ROD) در درون دسته استفاده می گردد. تراسراد در واقع به میله ای اطلاق می شود که در درون دسته گیتار و قبل از نصب فرتبورد بر روی آن، نصب شده و به وسیله پیچی که در یک سر آن تعبیه شده می توان با توجه به مقدار مورد نیاز ، در اصطلاح تاب دسته را برطرف نمود.

رگلاژ تراسراد

در تعریفی دقیقتر، از truss rod برای ایجاد خاصیت ضد تنشی در برابر سیم ها استفاده می شود تا دسته در جای مناسب خود قرار گیرد. truss rod برای تنظیم اکشن گیتار مورد استفاده قرار نمی گیرد، این تنظیم توسط نات و سدل انجام می شود. دسترسی به سر truss rod می تواند بر اساس گیتار، در بالای دسته یا انتهای آن درون سوراخ صدای گیتار باشد.

به منظور بررسی تنش نک، ابتدا مطمئن شوید گیتار به خوبی تیون (کوک) شده باشد. سپس capo را بر روی اولین فرت قرار داده و اولین سیم در ۱۴ امین فرت را بنوازید. حال اکشن فرت ۶ ام را بررسی کنید. قادر خواهید بود یک قطعه با قطر کارت را زیر سیم ۶ امین فرت قرار دهید.

 

تنظیم زاویه نک در رگلاژ گیتار کلاسیک

در حالت ایده آل، نک باید با زاویه بسیار جزئی بر روی بدنه گیتار نصب شود، بدون هیچگونه تنش در سیم ها، باید نک را کمی به سمت پایین زاویه دهید تا بخش بالای فرت برد در همان صفحه بدنه گیتار باشد. همراه با یک لبه در برابر بدنه گیتار، نک باید کوتاه باشد تا تاپ فرت برد در راستای لبه قبل از نات قرار گیرد.

اگر زاویه نک گیتار به درستی تعیین شود، صفحه فرت برد باید از بالای بریج عبور کند. تصویر پایین نمونه ای از چگونگی تاثیر زاویه اشتباه نک در هم ترازی با بریج را نشان می دهد.

متاسفانه زاویه نک گیتار در هنگام نصب بر روی بدنه ثابت است و نمی توان آن را تنظیم کرد، مگر اینکه نک را جدا و سپس نصب کنید. از آنجا که ما نمی توانیم صفحه نک را به راحتی عوض کنیم، تنها گزینه پیشه رو تنظیم بریج است.

از آنجایی که ضخامت این بریج میتواند بر صدای گیتار تاثیر می گذارد، می توان چند شیار در پشت سدل برش داده تا سطح را به حداقل برسانید.

 

تنظیم زاویه نک در رگلاژ گیتار کلاسیک

 

رگلاژ نات گیتار کلاسیک

پس از رفع هرگونه مشکل در رابطه با truss rod و زاویه نک میتوانید اکشن گیتار را در نات تنظیم کنید. این کار با فشار دادن هر سیم به سمت پایین بعد از فرت دوم و بررسی اکشن اولین فرت بالا انجام می شود. اکشن گیتار خود را توسط شیار های با یک سوزن باریک پایین آورید. پس از تنظیم نات، توصیه می کنیم با مقداری روغن شیار ها را روغن کاری کنید. این کار وقتی سیم ها تیون (کوک) هستند مانع از پایین آمدن بیش از حد نات می شود.

 

رگلاژ نات گیتار کلاسیک

 

تنظیم سدل

ارتفاع سدل عامل اصلی تعیین اکشن گیتار به حساب می آید. تنها پس از اتمام تمامی مراحل بالا، کار خود با سدل را شروع کنید. سدل با از بین بردن مواد به همراه سنباده و یک بلوک ماسه ای تنظیم می شود. تاپ گیتار باید کمی محصور یا کانتور شده باشد تا باریکترین سیم ها کمی پایینتر قرار گیرند. اکشن کلی گیتار بر اساس روفرنس متفاوت می باشند اما اکشن ۱۶/۳ اینچ بالای ۱۲ امین فرت بعنوان یک قاعده عمومی شناخته می شود.

 

تنظیم سدل

 

اگر گیج سیم های را تغییر می دهید، باید truss rod و بریج گیتار خود را دوباره بررسی کنید. سیم های ضخیم تر، تنش بیشتری ایجاد می کنند و نیاز به نیروی بیشتری برای مقابله با آن می باشد. همچنین، این سیم ها نیازمند نیروی بیشتری در برابر فرت برد می باشند، بنابراین ممکن است نیاز به پایینتر آوردن اکشن در سدل داشته باشید. اگر می خواهید یک گیج سیم جدید را امتحان کنید باید یک سدل جدید نیز سفارش دهید.

گیتار کلاسیک و فلامینکو در محصولات فروشگاه سازکالا

تنظیم اکشن گیتار فلامنکو

به صورت عمومی ارتفاع سیم های گیتار فلامنکو مقداری پایینتر از گیتار های کلاسیک است. این امر به خاطر سبک نوازندگی ، صدا و افکت گیتار فلامنکو است، زیرا نوازندگان به دنبال نواختن “rasgueados”, “ligados” or “falsetas” می باشند. صدای ایده آل در گیتار فلامنکو تیز تر، انفجاری و همراه با اتک زیادی است. برخی از گیتاریست های سبک فلامنکو به دنبال حرکت سریع بر روی فرت برد همراه با پاسخ سریع می باشند.

اکشن متداول گیتار های فلامنکو: ۱۲ امین فرت: ۳ میلی متر E بیس و ۳ میلی متر E تریبل.

اولین فرت: ۱ میلی متر E بیس و ۱ میلی متر E تریبل.

اکشن سیم توسط فاکتورهای زیر تعیین می شود.

 • زاویه اتصال نک با بدنه.
 • ارتفاع نات، یا به طور خاص، ارتفاع برش های نات بالای فرت برد.
 • ارتفاع سدل در بریج.
 • ارتفاع فرت های بالای فرت برد.

تنظیم اکشن گیتار فلامنکو

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر
12 thoughts on “رگلاژ گیتار کلاسیک و فلامنکو
 • شهریور ۴, ۱۳۹۹ at ۵:۲۱ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید
  گیتار من یه مشکلی پیدا کرده وقتی سیم هارو کوک میکنم و کمی سفت میشن به خرک فشار میارن و به شدت صدا گزز میشه
  ولی اگر سیم ها شل باشند یا دستم رو خرک فشار بدم صدای گزز و لرزش به صفر میرسه …دقیقا مشکل گیتارم چیه؟ چطور میتونم حلش کنم ؟؟؟

  پاسخ
  • مرداد ۲, ۱۴۰۰ at ۱۰:۱۴ ب٫ظ

   باید گیتار رو ببرید تعمیر کنید و خرک محکم به جای خودش بچسبه
   شما در همون حالت گز اگر دست خودتون رو روی خرک بگدارید متوجه میشید که صدای گز از بین میره. پس ببرید تعمیر کنید

   پاسخ
 • مرداد ۹, ۱۴۰۱ at ۲:۴۳ ب٫ظ

  سلام
  من سازم رو چند روزهست که خریدم مدل گیتارم هم almansa 401 cedro هست .
  وقتی به سیم لا بیس ضربه می زنم یک صدا گز می ده و وقتی دستم رو می گذارم رو پل خرک صدای گزه از بین می‌ره .
  من نمی دونم به نظر شما سیما ها مشکل دارن یا مشکل از سازه ؟

  پاسخ
  • مرداد ۱۰, ۱۴۰۱ at ۱۱:۰۷ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز با شماره ۰۲۱۵۴۷۷۲ داخلی ۳۱۵ تماس بگیرید کارشناس هامون راهنماییتون می کنن.

   پاسخ
 • تیر ۱۳, ۱۴۰۲ at ۲:۴۵ ق٫ظ

  سلام گیتار من یه مشکلی داره تازه خریدمش وقتی کوکش میکنم بعد یکی دو ساعت از کوک در میاد چیکار کنم

  پاسخ
  • تیر ۱۷, ۱۴۰۲ at ۱۱:۰۳ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   اگه سیماش نو باشه طبیعیه اگه نه احتمالا جایی میذارید که تغییر دما شدید داره مثلا جلوی کولر یا دم پنجره

   پاسخ
 • تیر ۱۳, ۱۴۰۲ at ۲:۴۶ ق٫ظ

  یه سوال گیتار farruca مدل cf7 گیتار خوبیه یا نه؟

  پاسخ
  • تیر ۱۷, ۱۴۰۲ at ۱۱:۰۸ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   این برند رو ما کار نمی کنیم بنابراین نمی تونیم نظر کارشناسی در موردش بدیم
   برای مشاوره تخصصی برندهای معتبر روز دنیا لطفا تماس بگیرید
   ۰۲۱۵۴۷۷۲

   پاسخ
   • تیر ۲۴, ۱۴۰۲ at ۶:۱۳ ب٫ظ

    چقدر فنی و حرفه ای توضیح داده بودید که در نتیجه شاید در بیشتر مواقع بهتر باشه کار رو بسپریم به یک استاد کار چون واقعاً ظریف کاریه این کار . موفق باشید .

    پاسخ
    • مرداد ۳, ۱۴۰۲ at ۴:۴۱ ب٫ظ

     🙏🌸

     پاسخ
 • مهر ۱۸, ۱۴۰۲ at ۸:۰۴ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید بسیار عالی گیتارهای پیکابدار نیمه حرفه ای رو به حرفه ای که تراس راد خور و ورودی فیش کابل پایین میخوره و چیکار شرکتی همراهت پین بند جدا رو بیشتر وارد کنید مثهایرانی ۵۰ NT یا آریا ساز جدید A35درود بر ساز کالا و توضیحات تخصصی تون بینظیر بود .

  پاسخ
  • آبان ۱, ۱۴۰۲ at ۱۰:۰۸ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز گیتار های خیلی زیادی در سایت وجود دارند که نیاز شما رو برآورده می کنند. برای دیدن گیتار های مورد نظرتون روی لینک زیر کلیک کنید:
   https://sazkala.com/product-category/guitar/
   در صورتی که نیاز به مشاوره دارید با شماره ۰۲۱۵۴۷۷۲ تماس بگیرید تا مشاورین ما راهنماییتون کنند.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *