×

آموزش گیتار کلاسیک(ویدئویی و رایگان) مبتدی تا پیشرفته

در چند دهه ای که گیتار کلاسیک وارد ایران شده بین هنرمندان و هنردوستان طرفداران زیادی پیدا کرده است و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین سازهای غربی در ایران می‌باشد. در این دوره به آموزش گیتار کلاسیک می‌پردازیم. در اولین جلسه با مباحثی مانند شناخت سیم‌ها و نحوه دست گرفتن ساز شروع می‌کنیم و  در جلسات بعدی این آموزش، نواختن موسیقی با گیتار کلاسیک را به طور کامل آموزش می‌دهیم. با  اولین جلسه از آموزش گیتار کلاسیک با ما در سازکالا همراه باشید.

جلسه دوم آموزش گیتار کلاسیک

جلسه سوم آموزش گیتار کلاسیک

جلسه چهارم آموزش گیتار کلاسیک

جلسه پنجم آموزش گیتار کلاسیک

ساز گیتار یکی از مهم‌ترین ارکان در یک ارکستر به شمار می‌رود. گیتار با توجه به تنوعی که در ساخت دارد، در سبک‌های مختلفی قابل استفاده می‌باشد. از سبک پاپ گرفته که در آن بیشتر از گیتارهای کلاسیک و فلامنکو استفاده می‌شود تا سبک‌های جز و راک که در آن از گیتارهای آکوستیک و الکتریک بهره می‌برند.

گیتار یک ساز همه کاره هست با یادگیری آن می‌توانید در سبک‌های مختلفی فعالیت و به راحتی آهنگ سازی کنید. اکثر خوانندگان و آهنگسازان معروف این ساز را به عنوان ساز اول خود می‌دانند.

همچنین در این صفحه می‌توانید محتوای این قسمت از آموزش گیتار کلاسیک را به صورت خلاصه، مطالعه نمایید.

در آموزش گیتار جلسه اول، با این موارد آشنا می­‌شوید:

نحوه نگه داشتن گیتار:

نحوه نشستن و نگه داشتن گیتار در سبک‌ها متفاوت مختلف می‌باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید در دنیای امروزی بعضی از استانداردهای سنتی در نحوه نشستن و نگه داشتن گیتار کمتر رعایت می‌شود. در سبک‌های فلامینکو و کلاسیک نحوه نگه داشتن گیتار کاملا متفاوت است اما کماکان تعداد زیادی از نوازندگان حرفه ای هیچ گونه علاقه ای به اجرای این سنت‌ها ندارند.

در این کلیپ آموزشی نحوه نشستن استاندارد به شما آموزش داده می‌شود. چنانچه فیزیک بدنی شما به گونه ای می‌باشد که با این نوع نشستن و نگه داشتن گیتار احساس راحتی نمی‌کنید می‌توانید از الگوهای دیگری پیروی کنید. می‌توانید مانند نوازندگان گیتار کلاسیک از زیر پایی در زیر پای خود استفاده کنید یا همانند نوازندگان گیتار فلامینکو انتهای کاسه گیتار را روی ران خود قرار دهید.

نحوه نگه داشتن گیتار

  بررسی مشخصات و قیمت انواع گیتار کلاسیک برای شروع نوازندگی

شناخت سیم­ ها و اسم سیم های گیتار:

در این قسمت نت­‌های سیم‌­های آزاد از سیم ۱ تا ۶ معرفی شدند که به ترتیب صداها بم‌­تر می­‌شوند. سپس نت‌­های سیم ۱ تا سه فرت اول آموزش داده شده که به ترتیب با پیش­روی در فرت­‌ها صداها زیرتر می­‌شوند. شناخت سیم‌های آزاد برای یادگیری نت های روی فرتبورد کاملا الزامی می‌باشد.

در جلسات آینده به ترتیب نت‌های ۳ فرت اول را به شما آموزش می‌دهیم. سپس می‌توانید با یادگیری نت‌ها نواختن قطعات ساده را شروع نمایید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که یادگیری مستلزم تمرین زیاد می‌باشد. چنانچه شما گیتاری با سیم‌های نایلونی دارید می‌توانید به راحتی شروع به یادگیری گیتار کلاسیک یا فلامینکو نمایید.

نت‌های سیم‌های آزاد به ترتیب:

سیم ۱= می (E)

سیم۲= سی (B)

سیم۳= سل (G)

سیم۴= رِ (D)

سیم۵= لا (A)

سیم۶= می(E)

نت های سیم های آزاد

مطلب پیشنهادی: آموزش کوک کردن گیتار و معرفی رایج ترین تیونینگ ها (Tuning)

شناخت انگشتان دست راست و چپ:

در این قسمت نام انگشتان دو دست معرفی شدند که در دست چپ از اشاره تا کوچک به ترتیب ۱، ۲، ۳، ۴ بوده و انگشتان دست راست از شست تا کوچک به ترتیب p,i,m,a,x هستند.

استفاده ار همه انگشتان در یادگیری گیتار کلاسیک و فلامنکو اجتناب ناپذیر هست. در این جلسه ضمن یادگیری انگشتان دست چپ و راست نحوه هماهنگ شدن هر دو دست به شما آموزش داده می‌شود. باید به این نکته توجه داشته باشید هماهنگی بین انگشتان احتیاج به تمرین دارد.

توصیه می‌شود ضمن تماشای کلیپ آموزشی مطالب آموزشی را چندین بار تمرین نمایید. تلاش می‌شود در کلیپ‌های آموزشی آینده نحوه نواختن با پیک(مضراب) به شما هنر جویان عزیز آموزش داده شود.

تکنیک p یا شست دست راست:

در این قسمت می­‌بینید که انگشت شست دست راست باید به صورت چرخشی ضربه بزند نه خطی. این تکنیک جز ساده‌ترین و پر کاربردترین اصول نوازندگی در گیتار کلاسیک و فلامینکو می‌باشد. برای یادگیری این تکنیک حتما باید ناخن شست دست چپ بلند باشد.

این موضوع به شما امکان می‌دهد تا صدای بهتر و کنترل بیشتری در نوازندگی خود داشته باشید. در گیتار کلاسیک و فلامنکو حتما باید از ناخن‌های دست چپ خود استفاده کنید. اگر ناخن‌های شکننده ای دارید می‌توانید از ناخن‌های مصنوعی مناسب برای نوازندگی استفاده کنید و یا حتی از داروهای تقویت ناخن استفاده کنید.

نکات دست چپ:

۱. دست باید نرم بوده و انگشتان وزن خود را روی فرت­‌ها بیندازند و شست از پشت فشار ندهد (مانند کشیدن کشوی خالی)؛

۲. انگشتان باید خم شده و هرگز نشکنند؛

۳. بهتر است انگشتان پشت فرت بعدی بوده و شست پشت انگشت دوم؛

۴. فاصله­ ی کف دست تا دسته کم و ثابت است؛ پس برای سیم‌­های پایین انگشتان خم شده و برای سیم­‌های بالا باز می‌شوند.

گذشته از مباحث قسمت اول آموزش گیتار، ۸ مرحله مهم برای یادگیری بهتر گیتار را به شما معرفی کنیم تا با رعایت این نکات بتوانید به طور صحیح تر نوازندگی گیتار را فرا بگیرید.

این مراحل یادگیری گیتار همانند نقشه راه عمل می‌کنند. نه تنها می‌توانید با عمل به آن‌ها سرعت یادگیری خود را بیشتر کنید، بلکه تکنیک‌هایی را می‌آموزید که با بهره گیری از آن‌ها می‌توانید به راحتی آهنگ‌ها و قطعات مورد علاقه خود را بنوازید. در ادامه مقاله آموزش گیتار کلاسیک همراه باشید.

قدم اول : اجزای گیتار خود را بشناسید

قبل از این که شروع به یادگیری آکورد ها، نت‌ها و تئوری موسیقی کنید، باید بدانید نام قسمت‌های مختلف گیتار چیست. برای مثال، اگر شما در کلاسی شرکت کنید و مدرس به شما بگوید “انگشت شست خود را پشت فرت ۵ بر روی دسته قرار بده.” باید بدانید منظور او چیست و او دقیقا کدام قسمت گیتار را می‌گوید. این موضوع همچنین در کلاس‌های آنلاین و حتی ویدئوهای آموزشی نیز کاربرد بسیاری دارد.

شناختن قسمت‌های مختلف گیتار و دانستن نام آن‌ها باعث می‌شود تا بر روی تمرین‌ها و درس‌های خود کاملا مسلط باشید. بنابراین بدیهی است که شناختن نام قسمت‌های گیتار، اولین قدم برای یادگیری بهتر گیتار می‌باشد.

8-مرحله

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، گیتار‌ها قسمت‌های متعددی دارند که باید نام آن‌ها را یاد بگیرید. گیتار‌های الکتریک و آکوستیک با این که از اجزایی نسبتا مشابه بهره می‌برند، اما قسمت‌هایی نیز وجود دارد که باعث می‌شود تا ساختار این دو ساز کمی متفاوت باشد.

قدم دوم: نحوه خواندن شکل آکورد ها و تبلچر را یاد بگیرید

با این که شما همچنان می‌توانید بدون خواندن تبلچر، شکل آکوردها و یا نت‌های نوشته شده بر روی ۵ خط حامل به نوازندگی گیتار بپردازید، اما در این صورت دیرتر به هدف خود می‌رسید. شما با دانستن نحوه خواندن شکل آکوردها و یا خواندن تبلچر می‌توانید پروسه یادگیری را سرعت ببخشید و سریع‌تر به یک نوازنده عالی تبدیل شوید.

همچنین می‌توانید به راحتی آهنگ‌های مورد علاقه خود را بنوازید که این کار، لذت نوازندگی را دو چندان می‌کند. اما چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟ چگونه می‌توانیم تبلچرها را بخوانیم و آن‌ها را متوجه شویم؟

در دومین مرحله، نحوه خواندن آکوردها را به شما توضیح می‌دهیم. تبلچرها ساده‌ترین نوع نوشتن نت‌های موسیقی هستند که عموما برای نواختن گیتار کاربرد دارند. شما می‌توانید تبلچرها و یا به اختصار Tab ها از سایت‌های مختلف دریافت کنید و با استفاده از آن‌ها بتوانید آهنگ‌های مورد نظر خود را بنوازید. اما تبلچرها به چه شکل هستند و چگونه باید خوانده شوند؟

نحوه خواندن شکل آکورد ها

با این که تبلچرها دارای فرمت‌های بسیاری هستند، فرمت بالا یکی از بهترین فرمت‌هایی است که می‌توانید با استفاده از آن به راحتی آهنگ‌های مورد نظر خود را بنوازید. این فرمت که ترکیبی از ۵ خط حامل و تبلچرهای استاندارد است، باعث می‌شود تا تکنیک‌ها، ارزش‌های ریتمیک، شماره فرت‌ها، کسر میزان و بسیاری از اطلاعات مهم را به سرعت به دست بیاورید. اگر نمی‌توانید نت خوانی کنید و یا با نحوه خواندن ۵ خط حامل آشنا نیستید، می‌توانید به راحتی قسمت بالایی را فاکتور بگیرید و تنها با استفاده از قسمت پایینی به نوازندگی بپردازید.

قسمت بالایی نه تنها نت‌ها را در اختیار شما قرار داده است، بلکه ارزش‌های ریتمیک را نیز در خود جای داده است. در کنار آن، در گوشه چپ این تبلچر عبارت ۴/۴، کسر میزان ما می‌باشد. بالای نت‌ها، نماد H را مشاهده می‌کنید. این نمادها به شما کمک می‌کنند تا بدانید برای نواختن این قطعه به چه تکنیک‌هایی نیاز دارید.

در این مثال، نماد H به این معناست که باید از تکنیک Hammer On برای نواختن برخی از نت‌ها استفاده کنید. علامت تکرار را نیز در قسمت چپ مشاهده می‌کنیم که به این معناست که این قسمت را باید دوبار بنوازیم.

آموزش گیتار کلاسیک

اما قسمت پایین این فرمت، شماره فرت‌ها را برای ما نمایش می‌دهد که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها به راحتی شروع به نوازندگی کنیم. تصویر بالا کمک می‌کند تا بدانیم کدام خط مربوط به کدام سیم گیتار می‌باشد.

نحوه خواندن شکل آکورد ها

اگر شما می‌خواهید در سبکی شروع به نوازندگی کنید که از آکوردهای بسیاری بهره می‌برد، یادگیری چگونگی خواندن شکل آکوردها یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. یادگیری نحوه خواندن شکل آکوردها بسیار آسان است زیرا شکل آکوردها تنها به ما می‌گوید که برای نواختن یک آکورد، باید چه فرت‌هایی را بر روی فرت بورد گیتار بگیریم. به تصویر زیر دقت کنید.

آموزش گیتار کلاسیک

عددهایی که بر روی فرت‌ها می‌بینید، انگشت‌های شما هستند. این شکل‌ها به شما می‌گویند تا با کدام یک از انگشت‌های خود می‌توانیم این آکوردها را بگیرید. در قسمت بالایی این شکل، با دو نماد ضربدر و دایره مواجه می‌شویم. علامت ضربدر به این معناست که برای این آکورد نیازی به سیم ۶ ندارید.

نماد دایره به این معناست که برای گرفتن آکورد لازم است سیم‌های ۳ و ۱ را به صورت دسته باز بنوازید. نت‌های دسته باز در تبلچرها به شکل فرت شماره ۰ نمایش داده می‌شود.

به طور کلی، نحوه خواندن شکل آکوردها و تبلچرها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نوازندگی گیتار است که پیشنهاد می‌کنیم زمانی مناسب را برای این مرحله در نظر بگیرید.

قدم سوم: چند تمرین آسان برای گرم کردن انگشتانتان یاد بگیرید

قبل از این که بخواهید آکوردهایی که با استفاده از شکل‌ها آموخته اید را بنوازید و یا بخواهید آهنگ‌های مورد علاقه خود را با گیتار کاور کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا تمرین‌هایی را برای گرم کردن و افزایش سرعت انگشت‌های خود برای خود در نظر بگیرید.

انجام این تمرین‌ها از سومین مرحله،  برای این است که بتوانید کنترل بیشتری بر روی حرکات انگشتان خود داشته باشید، بتوانید هماهنگی لازم میان انگشت‌های دست چپ و راست خود را به حداکثر برسانید و از آسیب دیدگی جلوگیری کنید.

آموزش گیتار کلاسیک

تمرینی که در تصویر بالا می‌بینید، یکی از تمرین‌های بسیار مشهور است که توسط بسیاری از نوازندگان حرفه ای نیز انجام می‌شود. این تمرین، تمرینی است که نه تنها به بسیاری از نوازندگان مبتدی برای گرم کردن انگشتان خود پیشنهاد می‌شود، بلکه نوازندگان حرفه ای نیز با استفاده از این تمرین به گرم کردن می‌پردازند.

اما هدف از انجام این تمرین در مراحل یادگیری گیتار چیست؟

هدف این تمرین برای نوازندگان مبتدی این است که آن‌ها بتوانند هر نت را بدون هیچ گز دادنی به درستی بنوازند. بسیاری از مدرس‌ها اعتقاد دارند که کسانی که بتوانند این تمرین را به درستی انجام دهند، آمادگی این را دارند تا بتوانند آکوردهای مختلف را به بهترین شکل ممکن بنوازند. اما درباره این تمرین‌ها لازم است نکاتی را مد نظر بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست بیاورید.

از نکاتی که باید حتما در نظر داشته باشید این است که این تمرین‌ها را با سرعت پایین شروع کنید و به تدریج سرعت خود را بالا ببرید. این نکته باعث می‌شود تا اصولی و درست این تمرین‌ها را انجام دهید و پیشرفت سریع تری داشته باشید. همچنین حتما این تمرین‌ها را با مترونوم انجام دهید. این کار حس ریتمیک شما در نوازندگی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود تا سریع‌تر به سرعت مورد نظر خود دست پیدا کنید.

یکی از موضوعاتی که در این قسمت از مراحل یادگیری گیتار باید مد نظر داشته باشید این است که این تمرین‌ها را همانند تمرین‌های خود در باشگاه بدنسازی بدانید. به این معنا که هر روز باید زمان مشخصی را به این تمرین‌ها اختصاص دهید تا بتوانید نتیجه مورد نظر خود را به دست بیاورید. در تصاویر زیر تمرین‌های بیشتری را برای شما در نظر گرفته ایم که می‌توانید از این تمرین‌ها نیز استفاده کنید.

نکته مهم: سعی کنید این تمرین‌ها را هر روز انجام دهید. ممکن است با خود فکر کنید که هنگامی که به سرعت مناسبی دست پیدا کردید می‌توانید به سراغ تمرین‌های دیگر بروید اما اگر تمامی این تمرین‌ها را هر روز انجام دهید، پیشرفت فوق العاده ای را مشاهده می‌کنید.

در ادامه ی مقاله ی آموزش گیتار کلاسیک با ما همراه باشید.

قدم چهارم: ریف های بسیار آسان و پایه ای را یاد بگیرید

پس از آن که شما تمرین‌هایی که در قدم سوم از مراحل یادگیری گیتار برای شما آماده کردیم را انجام دادید و انگشتان خود را گرم کردید، می‌توانید شروع به یادگیری ریف‌های پایه ای بکنید. جالب است بدانید که بسیاری از ریف‌های مشهور، بسیار آسان هستند و می‌توانید آن‌ها را به سرعت یاد بگیرید.

ریفی که در تصویر پایین برایتان آماده کرده ایم، یکی از ریف‌هایی است که عموما به گیتاریست‌های مبتدی آموزش داده می‌شود. نه تنها این ریف صدای بسیار جالبی دارد، بلکه باعث می‌شود تا در حین یادگیری بتوانید از نوازندگی لذت ببرید.

آموزش گیتار کلاسیک

ریفی که در تبلچر بالا مشاهده می‌کنید، ریف اول آهنگ Come As You Are از گروه Nirvana می‌باشد. این ریف نه تنها ریف بسیار مشهوری است، بلکه می‌توانید تنها با بهره مندی از تمرین‌هایی که در قدم سوم انجام دادید، آن را به راحتی بنوازید و از آن لذت ببرید. به طور کلی، ریف‌های مشهور راک اند رول بسیار آسان هستند و می‌توانید عموم آن‌ها را تنها با کمی تمرین به بهترین شکل ممکن بنوازید.

اگر تمامی قدم‌های قبلی مراحل یادگیری گیتار را به درستی انجام داده باشید، نواختن این ریف‌های بسیار آسان خواهد بود. اما اگر قدم‌های قبلی را نادیده گرفتید و یا زمان مناسب را برای آن‌ها اختصاص ندادید، ممکن است قدم چهارم کمی دشوار باشد. سعی کنید هر قدم را به درستی انجام دهید تا نتیجه ای عالی را شاهد باشید.

قدم پنجم: برخی از آکورد های دسته باز را یاد بگیرید

اگر مبتدی هستید و می‌خواهید گیتار کلاسیک را به بهترین شکل ممکن آموزش ببینید، یکی از بهترین پیشنهادهایی که می‌توانیم به شما بدهیم این است که از همان ابتدا، شروع به یادگیری دو قسمت اساسی کنید.

یادگیری ریف‌های آسان و یادگیری آکوردها. این دو قسمت، قسمت‌هایی هستند که باعث می‌شود تا نوازندگی شما شکل بگیرد. با تمرین کردن ریف‌ها، می‌توانید تکنیک‌های بسیار پایه ای، مهم و کاربردی نظیر Hammer On ها وPull Offها، Palm Muting، اسلایدها، بند کردن و غیره را به خوبی یاد بگیرید.

اما در طرف دیگر، آکوردها را داریم که اهمیتی کاملا مشابه دارند. آکوردها بخش بزرگی از نوازندگی گیتار را به دوش می‌کشند و می‌توان گفت تمامی سبک‌هایی که در آن‌ها از ساز گیتار استفاده می‌شود، دارای آکورد هستند. پس تمرین کردن آن‌ها را در اولویت‌ها قرار دهید.

آموزش گیتار کلاسیک

یادگیری آکوردها کمی سخت‌تر از یادگیری ریف‌ها می‌باشد. به این دلیل که هنگامی که شما می‌خواهید آکوردها را بنوازید، باید بتوانید چند نت را به طور همزمان و بدون هیچ اشتباهی به درست‌ترین شکل ممکن بنوازید. این در صورتی است که ریف‌ها عموما به شکل تک نت نواخته می‌شود و شما باید بر روی هر نت به صورت مستقل تمرکز کنید.

به همین دلیل است که تمرین کردن ریف‌ها را به عنوان قدم چهارم و تمرین کردن آکوردها را در قدم پنجم آورده ایم. شما باید قبل از نواختن آکوردها که عموما دارای سه تا شش نت هستند، بتوانید ریف‌هایی را بنوازید که حداکثر دارای دو نت به صورت همزمان می‌باشند.

در دومین قدم مراحل یادگیری گیتار به شما آموزش دادیم که بتوانید با استفاده از شکل آکوردها، آن‌ها را بخوانید و به درستی بر روی گیتار کلاسیک  پیاده کنید.

اما برای یک گیتاریست مبتدی چه آکورد هایی مناسب است و چگونه باید آکورد ها را تمرین کنید؟

آکوردها، تنوعی بسیار زیاد دارند. به این صورت که شما می‌توانید برای هر آکورد، بی شمار روش نام ببرید و اشکال متنوعی را برای آن‌ها داشته باشید. اما اگر بخواهید به این شکل به یادگیری آکوردها بپردازید، گیج خواهید شد. از دید ما، ۸ آکورد اصلی که هر نوازنده مبتدی ای باید بتواند آن‌ها را بنوازد عبارتند از: می مینور، لا مینور، دو ماژور، ر ماژور، سل ماژور، می ماژور، لا ماژور و ر مینور. در تصویر زیر، شکل این آکوردها را برای شما قرار داده ایم.

آموزش گیتار کلاسیک

اگر نمی‌توانید آکوردهای بالا را به راحتی بخوانید، بهتر است بار دیگر به قدم دوم بازگردید و نحوه خواندن آکوردها را از روی شکل آکورد تمرین کنید. نکته ای که درباره تمرین کردن آکوردها وجود دارد، این است که همانند تمرین‌های انگشت گذاری، بهتر است در روز بین ۵ تا ۱۰ دقیقه را صرف تمرین این آکوردها کنید. همچنین باید سه نکته را درباره آکوردها مد نظر داشته باشید تا بتوانید نهایت بهره را از این تمرین‌ها دریافت کنید. این سه نکته عبارتند از:

 • حافظه: باید بتوانید بلافاصله پس از شنیدن نام آکورد، آن را بر روی گیتار بگیرید.
 • تعویض آکورد ها: باید بتوانید به راحتی و بدون مکث آکورد خود را تغییر داده و آکورد بعدی را بگیرید.
 • زمان بندی: باید بتوانید کاملا مطابق با تمپوی آهنگ آکوردهای خود را تغییر دهید.

قدم ششم: برخی از الگوی های Strumming را یاد بگیرید

اگر شما گام به گام با این آموزش مراحل یادگیری گیتار پیش آمده باشید و پس از این که برخی از ریف‌های پایه ای و آکوردهای اصلی را یاد گرفتید، می‌توایند آهنگ‌هایی که بر اساس تکنیک Strumming نوشته شده اند را به راحتی یاد بگیرید. این تکنیک بر پایه آکوردها و تغییرات آن‌ها شکل گرفته است و برای این که این تکنیک را بتوانید به بهترین شکل ممکن انجام دهید، لازم است تا تسلط کافی بر روی آکورد‌ها داشته باشید.

تکنیک Strumming به این صورت است که شما یک آکورد را می‌گیرید و سپس با دست راستتان، تمامی سیم‌های گیتار را همزمان می‌نوازید. حرکت دست راست شما می‌توانید به سمت پایین و یا به سمت بالا باشد که این موضوع، بسته به الگوی Strumming آهنگ تغییر می‌کند. برای نواختن آهنگ‌هایی که بر پایه این تکنیک نوشته شده اند، شما تنها نیاز به شکل آکوردهای آن‌ها و الگوی Strumming آهنگ دارید.

جالب است بدانید برخی از تبلچرها در داخل خود، الگوهای Strumming را نیز برای شما نمایش می‌دهند. برخی از آهنگ‌ها دارای الگوهای Strumming پیچیده ای برخوردارند اما به طور عمومی، اکثر آهنگ‌ها از الگوهای آسانی بهره می‌برند که می‌توانید آن‌ها را به سرعت یاد بگیرید و تمرین کنید. برای مثال، در تصاویر زیر، الگوی Strumming قسمت‌های Verse و Chorus آهنگ مشهور Zombie از گروه Cranberries را برای شما آماده کرده ایم تا با یکی از نمونه‌هایی از این الگوها آشنا شوید.

الگوی Strumming قسمت های Verse

الگوی Strumming قسمت های Chorus

از نکاتی که باید در قسمت Verse این آهنگ بدانید، این است که نکته نواختن این قطعه این است که دست راست خود را به صورت پیوسته به سمت بالا و پایین حرکت دهید. سپس بر اساس فلش‌هایی که بر روی شکل الگوی این آهنگ وجود دارد، باید سیم‌های گیتار را بزنید. اگر فلشی مشاهده نمی‌کنید، همچنان دست خود را حرکت دهید اما سیم‌های گیتار را نزنید.

در قسمت Chorus نیز، الگو به این دلیل تماما به سمت پایین است تا بتوانید صدایی بسیار قدرتمند و کوبنده را از آکوردها به دست آورید. شما همچنان می‌توانید این الگو را به شکل بالا و پایین بنوازید، اما در این صورت، حس خاصی که در این قطعه وجود دارد را نمی‌توانید القا کنید.

با تمرین کردن برخی از الگو های ساده، می‌توانید آهنگ‌های بسیاری را تمرین کنید و به راحتی آن‌ها را بنوازید.

قدم هفتم: برنامه ریزی دقیقی برای تمرینات خود داشته باشید

اگر از مدرس‌های گیتار با تجربه سوال کنید، به شما می‌گویند تفاوت یک هنرجوی خوب با هنرجویی که پس از چند ماه، نوازندگی را کنار می‌گذارد، استعداد نیست بلکه تمرین کردن بیشتر آن‌هاست.

این هنرجوهای خوب طبق یک برنامه واحد و دقیق تمرین می‌کنند و از این رو، به سرعت پیشرفت می‌کنند. آن‌ها تمرین‌های خود را به خوبی انجام می‌دهند و از همین رو، می‌توانند به سرعت آهنگ‌های مورد علاقه خود را به بهترین شکل ممکن بنوازند.

همین موضوع باعث می‌شود تا شوق و علاقه بیشتری برای ادامه مسیر پیدا کنند و در نوازندگی پیشرفت کنند. اما هنرجوهایی که در تمرین کردن منظم نیستند و برنامه ای دقیق برای تمرین کردن ندارند، تمرین‌های خود را به درستی انجام نمی‌دهند و از همین رو، نمی‌توانند تکنیک‌های مهم را به خوبی اجرا کنند.

آن‌ها نمی‌توانند آهنگ‌های مورد علاقه خود را به درستی بنوازند و پس از مدتی، نسبت به خود و گیتار دلسرد شده و نوازندگی را کنار می‌گذارند. قضیه به همین سادگی است! اما برای این که بتوانیم یک برنامه ریزی دقیق برای تمرین‌های خود انجام دهیم، چه کارهایی لازم است بکنیم؟

اولین قدم این که بتوانید بازده بسیار خوبی از تمرین‌های خود داشته باشید، این است که در مکانی تمرین کنید که به شما انگیزه می‌دهد. پس قدم اول شما برای یک برنامه ریزی دقیق این است که بتوانید مکانی را در خانه پیدا کنید تا بتوانید با تمرکز کافی تمرین‌های خود را با بهترین کیفیت ممکن انجام دهید.

همچنین مکانی که به شما انگیزه دهد، باعث می‌شود تا شما زمان بیشتری را برای تمرین کردن اختصاص دهید و تمرین بیشتر یعنی نوازندگی بهتر!

اما پس از این که مکان مناسبی را برای تمرین کردن آماده کردید، باید پنج کار اساسی انجام دهید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن به تمرین کردن بپردازید و بهترین بازده را داشته باشید.

 • گیتار خود را کوک کنید

ممکن است این موضوع به نظر موضوعی بسیار ساده بیاید اما بسیاری از هنرجوها هنگام شروع تمرین این موضوع را فراموش می‌کنند و تمرینات خود را با گیتاری که از کوک خارج شده انجام می‌دهند. این موضوع در ادامه راه مشکلات بسیاری را برای نوازندگان ایجاد می‌کند.

برای این که بتوانید گوش خود را به صداهای درست عادت دهید، تمرین با گیتاری که به تازگی کوک شده یکی از ضرورت هاست. اگر شما در طول زمان با گیتارهایی تمرین کنید که کوک نیستند، این خطر وجود دارد تا گوش شما به این نت‌های فالش عادت کرده و پس از مدتی آن‌ها را به عنوان نت‌های درست قبول کند.

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که قبل از این که تمرین خود را شروع کنید با استفاده از یک تیونر، ساز خود را کوک کنید. این کار را به یک عادت تبدیل کنید تا نه تنها تمرینی با کیفیت داشته باشید، بلکه گوش خود را نیز از این طریق به نت‌هایی درست عادت دهید.

مطالب پیشنهادی: آموزش کوک کردن گیتار و معرفی رایج ترین تیونینگ ها (Tuning)

 • از تمرین هایی برای گرم کردن انگشت های خود استفاده کنید

در این قسمت باید از تمرین‌هایی که در قدم سوم از مراحل یادگیری گیتار برای شما آماده کرده بودیم استفاده کنید و سعی کنید تا قبل از این که آهنگ‌ها و یا تکنیک جدید را شروع کنید؛ با استفاده از تمرین‌های قدم سوم انگشتان خود را گرم کنید. اگر تمرین‌هایی که در آن بخش گفتیم را هر روز برای چند دقیقه تمرین کرده باشید، می‌توانید در کمتر از ۵ دقیقه به آماده‌ترین حالت خود برای تمرین دست پیدا کنید و تمرینی بسیار خوب داشته باشید.

 • خود را به چالش بکشید

اگر در تمرین‌های خود تنها تمرین‌هایی را می‌زنید که به آن‌ها تسلط کامل دارید، وقت آن است که تمرین‌های خود را تغییر دهید و تمرین‌هایی را جایگزین کنید که باعث شوند به چالش کشیده شوید. این چالش‌ها باعث پیشرفت شما می‌شوند و در نهایت می‌توانید تکنیک‌های جدید را از این طریق یاد بگیرید.

اگر شما به قول معروف، در منطقه امن ذهنی خود از لحاظ تمرینات بمانید، تمرینات شما هیچ تاثیری بر روی کیفیت نوازندگی شما نخواهد گذاشت. پیشنهاد می‌کنیم تمریناتی را انتخاب کنید که برای نواختن آن‌ها لازم باشد ساعت‌ها تمرین کنید.

 • نوازندگی خود را ضبط و به آن گوش دهید

یکی از بهترین راه‌ها برای پیدا کردن مشکلات خود، ضبط کردن است. تنها کافی است تا با استفاده از یک نرم افزار میزبان و یا با گوشی موبایل خود، هنگام تمرین صدای گیتار خود را ضبط کنید. با استفاده از این روش می‌توانید نقاط ضعف نوازندگی خود را پیدا کنید و آن‌ها را بهبود ببخشید.

مطالب پیشنهادی: صدابرداری از گیتار آکوستیک

آموزش گیتار کلاسیک

 • سیم های خود را بعد از تمرین تمیز کنید

این موضوع هم یکی دیگر از بدیهیاتی است که بسیاری از نوازندگان به آن عمل نمی‌کنند. تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که پس از این که تمرین را به پایان رساندید، با استفاده از یک پارچه و یا String Cleaner هایی که به همین منظور ساخته شده اند، سیم‌های خود را تمیز کنید. این موضوع باعث می‌شود تا عمر سیم‌های شما افزایش یابد و بتوانید صدای فوق العاده سیم‌های نو را تا مدت‌ها در اختیار داشته باشید.

در قدم هفتم از مراحل یادگیری گیتار،در کنار این ۵ نکته شما باید نکاتی دیگری را نیز مد نظر داشته باشید که با استفاده از آن‌ها بتوانید بهترین نتیجه را از تمرین‌های خود به دست بیاورید. از دیگر نکاتی که پیشنهاد می‌کنیم هنگام تمرین کردن مد نظر داشته باشید می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • هر روز تمرین کنید: حتی اگر تنها ۵ دقیقه فرصت تمرین دارید، آن را صرف انجام برخی از تمرینات گرم کردن، آکوردها و ریف‌های ساده کنید. هر روز تمرین کردن یکی از مهم‌ترین عادت‌هایی است که باید در خود پرورش دهید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود برسید.
 • بیش از اندازه تمرین نکنید: بسیاری از نوازندگان مبتدی این اشتباه را مرتکب می‌شوند که ساعت‌های طولانی به تمرین می‌پردازند و با این کار امیدوارند تا به سرعت در نوازندگی پیشرفت کنند. اما نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که آهسته و پیوسته تمرین کردن همواره نتیجه بهتری خواهد داشت.
 • برنامه ریزی داشته باشید: شما قبل از این که شروع به تمرین کنید، دقیقا باید بدانید که می‌خواهید چه تکنیکی را تمرین کنید. هیچوقت بدون یک برنامه ریزی دقیق و کامل تمرین نکنید.
 • تسلیم نشوید!: سخت‌ترین قسمت نوازندگی، دورانی است که شما به عنوان یک نوازنده مبتدی شروع به نواختن ساز می‌کنید. اگر در اوایل راه احساس می‌کنید نوازندگی سخت و دشوار است، تسلیم نشوید و به تمرین ادامه دهید، به مرور زمان پیشرفت خود را مشاهده می‌کنید.
 • ظرفیت های خود را بشناسید: از دیگر اشتباهات رایج که بسیاری از افراد مرتکب می‌شوند، این است که به سرعت به دنبال نواختن و یا یادگیری تکنیک‌های پیچیده و دشوار می‌روند. پیشنهاد ما این است که با مفاهیم پایه ای آغاز کنید و به مرور تمرین‌های خود را افزایش دهید.

قدم هشتم: شروع به کاور کردن آهنگ ها کنید

پس از این که تمامی مراحل بالا را انجام دادید، در این بخش از مراحل یادگیری گیتار وقت آن است که اولین آهنگ خود را کاور کنید. این کار ممکن است شما را به چالش بکشد زیرا کاری که باید انجام دهید این است که بتوانید یک آهنگ را از اول تا آخر به شکل کامل کاور کنید.

این چالش، یکی از بهترین چالش‌هایی است که نوازندگان مبتدی در این مرحله با آن روبرو می‌شوند. زیرا حال شما برای نوازندگی خود هدف دارید و می‌خواهید با تمام تکنیک‌ها و تمرین‌هایی که تا به حال انجام داده اید را به کار بگیرید و با استفاده از آن‌ها شروع به نوشتن یک آهنگ کنید. این کار همچنین به شما ثابت خواهد کرد که می‌توانید به راحتی گیتار را یاد بگیرید و به نوازنده ای فوق العاده تبدیل شوید. اما چه آهنگی را انتخاب کنید. در ادامه چند نکته را به شما می‌گوییم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مناسب‌ترین آهنگ‌ها را برای نوازندگی انتخاب کنید.

 • آهنگ را انتخاب کنید که فکر می‌کنید آسان است و همچنین برای تمرین آن شوق داشته باشید. فرقی نمی‌کند که آهنگی که انتخاب می‌کنید بر اساس آکورد‌ها ساخته شده است یا بر اساس ریف‌ها ساخته شده است. حتی لازم نیست تا آهنگی که انتخاب می‌کنید آهنگ مورد علاقه شما باشد. اما نکته ای که وجود دارد این است که این آهنگ را باید در حدی دوست داشته باشید که بخواهید آن را مداوم تمرین کنید و از آن دست نکشید.
 • تبلچر آهنگ را پیدا کنید و آن را پرینت کنید. با این که این کار بنظر کمی قدیمی به نظر می‌آید، اما باعث می‌شود تا بتوانید نکاتی که درباره این آهنگ و نحوه نواختن آن وجود دارد را بر روی آن یادداشت کنید.
 • آهنگی که انتخاب می‌کنید را به چند بخش تقسیم کنید. این کار باعث می‌شود تا بتوانید بر روی هر بخش به صورت جداگانه تمرکز کنید و بتوانید آن‌ها را به صورت جداگانه به بهترین شکل ممکن بنویسید. بهتر است از ریف یا آکوردهایی که ساده‌تر هستند شروع کنید و کم کم بقیه قسمت‌های آهنگ را یاد بگیرید.
 • هر بخش را به صورت جداگانه و با تکرار بسیار تمرین کنید. این کار باعث می‌شود تا قسمت‌های مختلف آهنگ در ذهن شما نقش ببندند و بتوانید به راحتی این قسمت‌ها را به یکدیگر متصل کنید و آهنگ را به صورت کامل بنوازید. نحوه تمرین کردن و یاد گرفتن هر کدام از قسمت‌های آهنگ کاملا مشابه تمرین کردن قسمت‌های مختلف گیتار می‌باشد. شما باید با تکرار زیاد و چه بسا روزانه بتوانید به هدف نهایی خود که نوازندگی ای بدون نقص است دست پیدا کنید پس پیشنهاد ما این است سعی کنید تا قسمت‌های مختلف را تا حد امکان تمرین کنید.
 • با خود آهنگ و یا با استفاده از یک Backing Track به تمرین بپردازید. این نکته نیز نکته ای بسیار مهم است که باید در نظر بگیرید. این که شما بتوانید به صورت تنهایی یک آهنگ را تمرین کنید با این که می‌تواند نوازندگی شما را بهبود بخشد، اما کافی نیست. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که نرم افزار Guitar Pro را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید و با استفاده از این نرم افزار به تمرین بپردازید. این نرم افزار مزایای بسیار زیادی دارد که شما را در رسیدن به هدفتان کمک خواهد کرد. نرم افزار Guitar Pro این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید تبلچر و نت هر آهنگ را در اختیار داشته باشید و به راحتی به نوازندگی با آن بپردازید. از دیگر امکاناتی که این نرم افزار در اختیار شما می‌گذارد این است که می‌توانید سرعت آهنگ را کم کنید تا بتوانید به راحتی قسمت مورد نظر خود را تمرین کنید. همچنین می‌توانید قسمت‌ها و سازهای مختلفی که در آهنگ وجود دارد را با استفاده از این نرم افزار تفکیک کنید و از تبلچرهایی که توسط این نرم افزار کار می‌کنند به عنوان Backing Track استفاده کنید. این قابلیت این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید بهترین کیفیت ممکن را با استفاده از این نرم افزار هنگام تمرین در اختیار داشته باشید.

کاور کردن آهنگ در آموزش گیتار کلاسیک

آخرین مرحله برای آموزش گیتار کلاسیک: درباره صدا های گیتار ها، افکت ها و تجهیزات گیتار اطلاعات کسب کنید

یکی از موضوعات مهمی که بعد از اجرای تمامی مراحل یادگیری گیتار باید در نظر بگیرید این است که گیتار سازی است که تجهیزات آن، تاثیر مستقیمی بر روی صدای آن دارند. شاید شما بخواهید صدای خاصی را از گیتار خود دریافت کنید و یا در حال کاور کردن آهنگی هستید که نیازمند یک صدای خاص می‌باشد.

برای این که بتوانید به راحتی به صدای مورد نظر خود دست پیدا کنید و آهنگ‌های مورد علاقه خود را با همان حس و حال کارو کنید، نیاز دارید تا اطلاعاتی را درباره نحوه صدا سازی و انواع افکت‌ها بدانید.

برای مثال، به آهنگ‌های جیمی هندریکس گوش دهید. صدایی که جیمی با استفاده از گیتار خود تولید می‌کند، یک صدای منحصر به فرد است که با استفاده از افکت‌های مختلف تولید شده است. اما تنها افکت‌ها نیستند که باعث می‌شود تا شما بتوانید صدای گیتار خود را تغییر دهید.

چوب‌ها، امپلی فایرها، نوع سیم‌ها و فاکتورهای مختلفی وجود دارد که صدای گیتار شما را تغییر می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم انواع این تجهیزات را بشناسید، درباره آن‌ها مطالعه کنید و یا از آن‌ها استفاده کنید! از این طریق، می‌توانید متوجه شوید که به چه تجهیزاتی برای رسیدن به صدای مورد نظر خود نیاز دارید.

جمع بندی

گیتار یکی از خوش صداترین و دلنشین‌ترین سازهای دنیاست. اکثر سبک‌ها از گیتار برای به دست آوردن صدایی خاص و حسی فوق العاده استفاده می‌کنند و تنها یک نوازنده خوب می‌تواند این حس را با استفاده از این ساز دوست داشتنی منتقل کند. در این مقاله به آموزش گیتار کلاسیک پرداختیم اگر به تمامی مراحل یادگیری گیتار توجه کافی داشته باشید، موفقیت شما در نوازندگی را تضمین می‌کنیم!

مطالب مرتبط
ارسال نظر
12 thoughts on “آموزش گیتار کلاسیک(ویدئویی و رایگان) مبتدی تا پیشرفته
 • اسفند ۳, ۱۳۹۹ at ۱:۴۹ ب٫ظ

  قاسم

  پاسخ
 • اسفند ۶, ۱۳۹۹ at ۲:۳۱ ب٫ظ

  خیلی واضح و خوب توضیح دادند

  پاسخ
  • اسفند ۱۸, ۱۳۹۹ at ۲:۵۰ ب٫ظ

   خوشحالیم که این دوره واستون مفید واقع شده

   پاسخ
  • اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ at ۱۱:۵۴ ب٫ظ

   سلام خسته نباشید
   ببخشید من گیتارمو تازه خریدم. سیم ۶ (Mi) کوک نیست
   روی GuitarTuna نشون میده هنوز _۱۶ هستش تا کوک بشه. ولی با این حال گوشی کوک سیم ۶ اصلا نمیچرخه.
   امکانش هست راهنماییم کنید؟

   پاسخ
   • اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰ at ۳:۵۴ ب٫ظ

    سلام وقت بخیر دوست عزیز
    احتمالا گوشی کوک شما دچار مشکل است.

    پاسخ
   • اردیبهشت ۱۷, ۱۴۰۰ at ۱:۲۴ ب٫ظ

    سلام ودرود برشماعزیزان،،،بسیارعالی وزیباتدریس کردند استاد،،از زحمات استادبزرگوار وتهیه کنندگان واسپانسر تشکر می کنم،فقط متاسفانه تعدادکلاسها بسیارکم بود حداقل باید پانزده جلسه باشد،حتی به قیمت خرید برای کارآموزان

    پاسخ
 • اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ at ۱:۲۳ ق٫ظ

  سلام مجدد ایا امکان دانلود کامل مباحث حتی با پرداخت وجه وجود دارد؟ چون در یه ساعاتی سرعت اینترنت خیلی پایینه. و در مواردی لازمه بارها یک بخش از نوشته ها یا ویدئو ها تکرار بشه تا مطلب بهتر جا بیفته. البته ببخشید اگه یه جورایی زیاده خواهیه .شرمنده…

  پاسخ
 • اسفند ۲۶, ۱۳۹۹ at ۰:۵۰ ق٫ظ

  با سلام
  نت های سه فرت سیم اول در این بخش از قلم افتاده است

  پاسخ
 • فروردین ۲۵, ۱۴۰۰ at ۳:۱۳ ب٫ظ

  عالی بود ولی ۵ تا قسمت واسش کمه واقعا

  پاسخ
 • اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۰ at ۹:۵۸ ب٫ظ

  اطلاعات مفید بود ممنونم

  پاسخ
 • آذر ۱۲, ۱۴۰۰ at ۱:۰۱ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم آموزش نت خوانی هم در سایتتون دارین ؟ چون من با نت ها هیچ آشنایی ندارم

  پاسخ
  • دی ۱۹, ۱۴۰۰ at ۳:۵۵ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز لطفا جلسات اول رو تماشا کنید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.