×

آموزش تار جلسه دوم

همانطور که در جلسه اول این دوره آموزشی مشاهده کردید مضراب زدن بر روی سیم‌ها و گرفتن پرده‌ها بر روی دسته دو عمل وابسته به هم است و با استفاده همزمان از این دو می‌توانید یک قطعه را بنوازید. با گرفتن هر رده صدای یک نت به گوش می‌رسد. این پرده‌ها به کمک انگشت‌های اول، دوم ، سوم و گاها چهارم دست چپ گرفته می‌شوند به شکلی که انگشت قبل از پرده قرار بگیرد و به آن چسبیده باشد. برای مشاهده جلسه دوم آموزش تار با ما در سازکالا همراه باشید.

جلسه اول آموزش تار

جلسه سوم آموزش تار

جلسه چهارم آموزش تار

جلسه پنجم آموزش تار

جلسه ششم آموزش تار

جلسه هفتم آموزش تار

جلسه هشتم آموزش تار

جلسه نهم آموزش تار

جلسه دهم آموزش تار

جلسه یازدهم آموزش تار

جلسه دوازدهم آموزش تار

جلسه سیزدهم آموزش تار

جلسه چهاردهم آموزش تار

آموزش تار جلسه پانزدهم

از نکات مثبت فیلم های آموزشی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

دسترسی راحت و سریع

با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید موضوع مورد نظر خود را بیابید. در شبکه‌هایی اینستاگرام، یوتیوب، آپارات و .. می‌توانید این فیلم‌ها را تماشا کنید.

امکان تکرار جلسه

این یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت این کلاس‌ها است. اگر مطلبی را متوجه نشدید یا حرف‌های مدرس را فراموش کردید می‌توانید دوباره فیلم را تماشا کنید. همچنین تمرین‌های هر جلسه در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید قبل از هر بار تمرین آن را دوره کنید سپس به سراغ تمرین بروید.

تنظیم زمان کلاس و تمرین با برنامه روزانه خود

یکی از مشکلات اصلی افرادی که یادگیری ساز را شروع نمی‌کنند همین است. هر فردی در روز یک بازه زمانی برای استراحت یا انجام کارهای شخصی خود دارد. می‌توانید از این زمان‌ها استفاده کنید و حداقل ۱ الی دو ساعت را به یادگیری اختصاص دهید.

بعضی افراد هم ممکن است برنامه مشخصی نداشته باشند. این افراد می‌توانند هر زمانی را  که مد نظر دارند برای تماشای ویدئو آموزشی و تمرین استفاده کنند.

صرف کمترین هزینه

این کلاس‌ها به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد و برای تماشای آن‌ها کافیست کانال یوتیوب و آپارات سازکالا را دنبال کنید.

یادگیری در خانه

به دلیل شیوع ویروس کرونا حتی الامکان ماندن در خانه بهترین راه برای محفوظ ماندن از این بیماری است. به همین دلیل می‌توانید بدون نگرانی در خانه از این آموزش‌ها بهره مند شوید.

داشتن وقت کافی برای تمرین ساز

برای شما محدودیتی برای ارائه تمرین‌ها وجود ندارد اما این مورد دلیل بر این نیست که باید آن را دست کم یا نادیده بگیریم. به هیچ وجه سرعت و تلاش خود را در یادگیری و تمرین کم نکنید چرا که در نهایت این موضوع به نفع شما خواهد بود. خیلی از افراد به خاطر اهمیت ندادن به تمرین‌ها طی گذشت زمان پیشرفت چشمگیری نکرده اند و همین موضوع باعث نا امیدی آن‌ها شده است.

به اشتراک گذاشتن آموزش ها برای علاقه مندانی که می‌شناسید

از آنجا که این کلاس‌ها به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد، می‌توانید فیلم‌ها را در اختیار دوستان خود قرار دهید تا از این آموزش‌ها استفاده کنند. همچنین می‌توانید به صورت گروهی از این کلاس‌ها استفاده کنید و با هم به تمرین بپردازید. این کار باعث شوق و انگیزه بیشتر برای شما در یادگیری می‌شود.

به هر حال در صورتی که تمایل به مشاهده ویدئو نداشتید ما این دوره آموزشی را به صورت مقاله نیز در اختیارتان قرار داده ایم. در پایین این صفحه می‌توانید متن مربوط به  ویدئو جلسه دوم آموزش تار را به صورت خلاصه مطالعه نمایید.

جلسه دوم آموزش تار

به طور کلی در این ویدئوها قصد داریم با ساز تار و نحوه نواختن آن آشنا شویم. این جلسات برای مبتدیان تهیه شده است تا بتوانند نکات مقدماتی را درباره ساز تار بدانند. در این جلسات پس از آشنایی با نحوه مضراب زدن، با انگشت گذاری بر روی پرده‌ها و سپس نواختن قطعات موسیقی سنتی با تار آشنا می‌شوید.

قبل از اینکه سراغ ادامه پرده بندی‌های ساز تار برویم لازم است نکاتی را درباره تمرین ساز بدانید.

 برای خرید تار مناسب با توجه به سطح نوازندگی‌تان، تارهای مختلف را مشاهده و برسی نمایید.

چند نمونه از شرایطی که برای تمرین کردن باید در نظر داشته باشید :

 1. اگر مضطرب هستید ابتدا آرامش خود را بدست بیاورید سپس تمرین را شروع کنید.
 2. در شرایط سختی که تمرین کردن برای شما دشوار است، تمرین نکنید.
 3. یادگیری و تمرین شما در مرحله اول باید توسط استاد باشد. در زمان تمرین و یادگیری باید استاد نظارت داشته باشد چرا که نباید تمرین‌ها غلط انجام شوند. تمرین اشتباه در نوازندگی شما تاثیر دارد.
 4. اگر برای خوشحالی و راضی نگه داشتن دیگران تمرین می‌کنید، از آن دست بکشید چرا که تمرین بدون انگیزه و هدف شخصی بی‌فایده است.
 5. برای برخی افراد که دچار شرایط بد روحی هستند تمرین و یادگیری موسیقی پیشنهاد می‌شود اما توجه داشته باشید فقط در صورتی که خودشان احساس بهتری پیدا کنند.
 6. تمرین باید به صورت منظم انجام شود تا در نهایت نیتجه مثبتی دریافت کنید. تمرین نباید به صورت نامنظم و بدون برنامه انجام شود.
 7. تمرین در فضاهای شلوغ و پر سر و صدا تمرکز شما را کم می‌کند و میزان یادگیری شما را کاهش می‌دهد.
 8. هیچوقت با عجله تمرین نکنید. بدون شک یادگیری هر مهارتی و مسلط شدن به آن احتیاج به زمان دارد.

پرده بندی ساز تار

پرده‌هایی که بر روی دسته تار می‌بینید، دستان هم نامیده می‌شوند. انگشتان نوازنده با فشار متعادلی پشت پرده‌ها قرار گرفته و با زدن مضراب بر روی سیم‌ها صدای آن نت شنیده می‌شود. تارهای امروزی معمولا ۲۸ پرده هستند، اما در قدیم تارها ۲۵ پرده ساخته می‌شدند.

ترتیب سیم ها به صورت دست باز، از زیر به بم به این شکل است :

 • جفت سیم اول نت دو
 • جفت سیم دوم نت سل
 • جفت سیم سوم نت دو

توجه داشته باشید در جفت سیم اخر یکی از سیم‌ها زیر ( سیم سفید ) و دیگری بم ( سیم زرد ) است اما هر دو صدای نت دو را به گوش می‌رسانند. این جفت سیم معمولا نقش سر ضرب را در قطعات دارند اما گاها برای نواختن اکتاوهای بم تر استفاده می‌شوند.

آشنایی بیشتر با اکتاو ( octave ) در موسیقی

کلمه اُکتاو در فرانسوی و انگلیسی به معنای هشت تایی است. در تئوری موسیقی اکتاو به معنای فاصله بین دو نت هم همنام است که بم تر یا زیر می‌شود. برای مثال ما در موسیقی نت‌های دو – ر – می – فا – سل – لا – سی را داریم، اگر نتی هشت نت به سمت بم تر یا زیر تر برود دوباره به خودش می‌رسد. اگر اکتاو را از نت دو در نظر بگیریم و هشت نت به جلو برویم دوباره به نت دو می‌رسیم ، به این شکل :

دو – ر – می – فا – سل – لا – سی – دو

هر سازی می‌تواند چندین اکتاو را در بربگیرد که این میزان تعیین کننده محدوده صدایی آن ساز است. دقیقا پرده بندی تار به همین شکل عمل می‌کند و تقریبا ۳ اکتاو را در برمی‌گیرد.

نت‌های بم تر بر روی پرده‌های محدوده بالا دسته قرار دارند و هرچقدر به سمت پایین دسته می‌رویم نت‌ها زیرتر می‌شوند.

علائم موسیقی

در این بخش علائم بکار ، بمل و کرن را بررسی می‌کنیم.

بکار (Bécarre , Natural)

بکار به معنای حالت طبیعی یک نت است و پرده اصلی آن نت بر روی ساز گرفته می‌شود.

علامت بکار

بمل یا (Bémol , Flat)

در خطوط حامل موسیقی هر زمان علامت بمل کنار نتی قرار بگیرد آن نت را نیم پرده بم ‌تر می‌کند. در نواختن، اگر انگشت بر روی یک پرده قرار گرفته است برای بمل شدن باید به سمت عقب حرکت کند. به طور مثال برای نت‌هایی مانند می ، سی و لا ، انگشت باید دو پرده به سمت عقب حرکت کند تا بمل همان نت نواخته شود.

علامت بمل

کُرُن (Koron)

در خطوط حامل موسیقی هر زمان علامت کرن کنار نتی قرار بگیرد آن نت را به اندازهٔ ربع پرده یا یک چهارم پرده بم می‌کند. در نواختن انگشت یک پرده به سمت عقب حرکت می‌کند. مثلا نت می کرن بین نت می بکار و می بمل قرار دارد. همچنین کرن در موسیقی دستگاهی ایرانی کاربرد فراوانی دارد.

علامت کرن

نتیجه این جلسه

در جلسه دوم آموزش تار  موارد زیر را آموختیم :

 • نکاتی درباره تمرین کردن
 • پرده بندی محدوده بالا دسته بر روی سیم سل
 • پرده بندی محدوده بالا دسته بر روی سیم دو بم
 • معنا و کاربرد اکتاو در موسیقی
 • پرده‌های بمل و کرن
مطالب مرتبط
ارسال نظر
11 thoughts on “آموزش تار جلسه دوم
 • آبان ۲۹, ۱۳۹۹ at ۱۱:۰۹ ق٫ظ

  عااااالی خیلی ممنون :*

  پاسخ
 • آذر ۹, ۱۳۹۹ at ۶:۵۷ ب٫ظ

  سپاس

  پاسخ
 • دی ۵, ۱۳۹۹ at ۹:۴۸ ب٫ظ

  بسیار عالی بود ممنون

  پاسخ
 • دی ۲۸, ۱۳۹۹ at ۴:۴۷ ب٫ظ

  سلام ممنون از زحماتتان که برای ما ها کشیده اید بسیار.بسیار عالی و مفید است . باز هم تشکر

  پاسخ
  • بهمن ۱, ۱۳۹۹ at ۳:۲۴ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   ما هم خوشحالیم که این دوره واستون مفید بوده

   پاسخ
  • شهریور ۵, ۱۴۰۱ at ۱۱:۴۰ ب٫ظ

   خیلی خیلی عالی بود با تشکر از زحمات شما عزیزان

   پاسخ
 • بهمن ۵, ۱۳۹۹ at ۹:۴۳ ق٫ظ

  عااالی بود واقعا ممنون از شما

  پاسخ
 • اسفند ۷, ۱۳۹۹ at ۷:۴۱ ب٫ظ

  سلام من اصلا چیزی از موسیقی بلد نیستم و به شدت علاقه مند تار هستم آیا امیدی هست به نظر شما من باید از کجا شروع کنم

  پاسخ
 • خرداد ۳۰, ۱۴۰۰ at ۱۱:۵۲ ب٫ظ

  سلام ادامه ویدئوهای اموزشی رو چطوری میتونم ببینم؟ ۵ درس بیشتر روی سایت نیست

  پاسخ
  • خرداد ۳۱, ۱۴۰۰ at ۳:۰۷ ب٫ظ

   سلام آموزش ها ادامه داره

   پاسخ
 • آذر ۲۷, ۱۴۰۰ at ۱:۵۰ ب٫ظ

  با عرض سلام و درود بسیار از اموزش کلاسیک و هنرمندانه شما تشکر می کنم

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *